160222Analiza Cen LATO - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

160222Analiza Cen LATO

O Nas > Raporty TravelDATA
 

Informacja Branżowa firmy TravelDATA
dla uczestników Programu Transparentny Touroperator
oraz biur agencyjnych i osób zarejestrowanych na Wczasopedii


22.02.2016 - Analiza Cen Imprez Turystycznych - LATO 2016
Polska turystyka wyjazdowa w cieniu wydarzeń w Turcji

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje kolejną Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2016. Zawiera ona okres wysokiego sezonu lata definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia. Analizy są wysyłane podmiotom zarejestrowanym na portalu www.wczasopedia.pl w każdy poniedziałek.

Ważne wydarzenia ostatniego tygodnia w turystyce wyjazdowej

I. Turcja kluczem do rezultatów sezonu lato 2016 w turystyce

1. Coraz bardziej wątpliwe tureckie wakacje


Czas pozostający do wakacji kurczy się z każdym dniem, a sytuacja w Turcji nie tylko się nie poprawia, ale powstaje na tym kierunku coraz więcej ryzyk i wątpliwości. W ostatnią środę doszło tam do kolejnego krwawego zamachu w którym zginęło co najmniej 28 osób, a rannych zostało co najmniej kolejnych 61. Na dodatek Turcja oskarża Rosję o intensywne popieranie Kurdów (Kurdów popierają też USA), którzy według Ankary zorganizowali zamach. Turcy niedwuznacznie sugerują możliwość wkroczenia do północnej Syrii, gdy zamachy będą się powtarzać. Grozi to niestety wybuchem nowego lokalnego konfliktu, który może znacznie pogorszyć już teraz niebezpieczną sytuację w regionie.

Wydawałoby się, że turystyka odgrywa w gospodarce tureckiej tak poważną rolę, że państwo to będzie w swoich działaniach politycznych brało ten fakt bardzo mocno pod uwagę. Jednak obserwacja wydarzeń skłania niestety do innego wniosku. Najważniejsza dla Turcji wydaje się kwestia kurdyjska, którą władze tureckie chcą za wszelką cenę rozstrzygnąć po swojej myśli. Rezultat jest na razie taki, że Turcja zaogniła swoje relacje z niemal wszystkimi sąsiadami i pogorszyła je znacznie z najważniejszymi sojusznikami. Na szczęście na razie wygląda na to, że połączone i wzrastające naciski USA oraz części państw europejskich (szczególnie Francji), równoległe i dość słabo zawoalowane groźby Rosji, oraz ostatnie ostrzeżenia NATO, że w razie konfliktu Turcja pozostanie sama, pozwolą jednak skłonić ten kraj do rozwagi, a światu uniknąć kolejnego i bardzo niebezpiecznego konfliktu.

Zła wiadomość dla tureckiej turystyki - tania ropa daje poczucie większego pola manewru

Turcja jest krajem o strukturalnej nierównowadze zewnętrznej, która jednakże dzięki znacznemu spadkowi cen surowców, głównie energetycznych, uległa ostatnio pewnemu zmniejszeniu, gdyż rachunki płacone za dostawy uległy zmniejszeniu o kilkanaście miliardów dolarów rocznie. Może to być  czynnik, który powoduje niestety wrażenie władz, że te korzyści pozwolą zaabsorbować potencjalne straty jakie kraj mógłby ponieść w rezultacie znacznego spadku liczby przyjeżdżających turystów.

Pogląd taki jest w opozycji do poglądu, że Turcja zrobi wszystko, żeby ratować tak istotną dla wpływów oraz zatrudnienia gałąź gospodarki jaką jest tam turystyka. Niestety bieg wypadków coraz wyraźniej wskazuje na to, że ten drugi pogląd nie wytrzymuje próby czasu i najwyższy czas na przyzwyczajanie się do tego, że perspektywy tureckich wakacji mogą wyglądać dużo bardziej pesymistycznie niż się to jeszcze do niedawna wydawało.

Zminimalizować groźbę zapaści tureckiej branży turystycznej mogłyby tylko szybkie i zdecydowane działania o konkretnym charakterze, których zaistnienie nie jest wprawdzie całkowicie wykluczone, ale jednak dość mało prawdopodobne:

  • zdecydowane oddalenie groźby lokalnego konfliktu w północnej Syrii usunięcie zagrożenia o charakterze militarnym,

  • podjęcie w rozsądnej formie rozmów ze stroną kurdyjską istotne zmniejszenie zagrożenia o charakterze terrorystycznym,

  • znaczna redukcja cen wyjazdów wypoczynkowych do Turcji (o 10-15 procent).


Turcja zaszkodzi wynikom polskiej branży turystycznej  

Jako wariant podstawowy i najbardziej na razie prawdopodobny staje się scenariusz znaczącego ograniczenia wyjazdów polskich turystów na kierunki tureckie. W zestawieniu z równoległym dużym spadkiem wyjazdów do Egiptu i niemal całkowitym ustaniem ruchu do Tunezji oznacza to „wypchnięcie” znacznej liczby polskich turystów z destynacji tanich i postawienie ich w obliczu wyjazdów na kierunki droższe lub z rezygnacji wakacji zagranicznych na rzecz turystyki krajowej. Dochody polskich rodzin powinny być w tym roku o około 8 procent wyższe (połączony wpływ realnego wzrostu wynagrodzeń, wzrostu zatrudnienia oraz programu 500+), ale relacja pomiędzy tymi wyższymi dochodami, a wyższymi średnimi cenami na droższych destynacjach wcale nie musi ulec poprawie, a może być nawet odwrotnie, gdyż ceny w Grecji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii są o 20-35 procent wyższe.

Bułgaria, Chorwacja, LCC oraz Polska
tanie alternatywy dla znikającej Turcji

W tej sytuacji część turystów będzie poszukiwać tanich alternatyw w postaci Bułgarii i ewentualnie Chorwacji z tym, że ta ostatnia oznacza już turystykę organizowaną indywidualnie, często w oparciu o przejazd własnym samochodem. Inną możliwością będzie usilne poszukiwanie możliwości alternatywnego zorganizowania wakacji w oparciu o tanie linie (LCC).

Tak więc rozwój bieżącej sytuacji w Turcji generuje realne zagrożenie, że branża zorganizowanej turystyki wyjazdowej może w tym roku odnotować kilkuprocentowy spadek. O ponad 25 procent wzrosnąć może za to turystyka organizowana w oparciu o LCC, co pozwoli na łączny wynik obu segmentów w granicach zera. Bardzo prawdopodobnym beneficjentem zwiększonych dochodów ludności może się natomiast okazać turystyka krajowa ze wzrostem w granicach 11-14 procent. Tyle można powiedzieć w oparciu o wskazania modelowe z punktu widzenia połowy lutego 2016 roku i taki może być też przybliżony wpływ wzrastających na razie obaw turystów związanych z wakacyjnym wypoczynkiem w Turcji.

Przy tej okazji przypominamy, że Turcja jest od czasu podania listopadowych wyników wyborów (początek listopada) jedynym kierunkiem, któremu TravelDATA nadała negatywną perspektywę ryzyka dla destynacji (patrz:
http://wczasopedia.pl/wska-niki-dodatkowego-ryzyka-dla-destynacji.html) oznaczającą stopniowe pogarszanie się ogólnej sytuacji na tym kierunku i wzrost poziomu ryzyka, która jak dotychczas zwłaszcza w świetle systematycznie powtarzających się zamachów - całkowicie się sprawdza.

II  Kwestie do omówienia w materiale czwartkowym.

Z powodu bardzo dużej liczby ważnych dla spraw branży turystycznych wydarzeń, które trudno jest już omówić w pojedynczym poniedziałkowym materiale tygodniowym postanowiliśmy rozdzielić go na dwie części z których jedna będzie zamieszczana wraz z analizą cen w dotychczas stosowanej formie w poniedziałek, a druga w czwartek już bez materiału analizującego ceny.

W materiale tygodniowym będą jedynie sygnalizowane w dużym skrócie kwestie, które będą zawarte w materiale czwartkowym z tym, że mogą się tam pojawić również i inne z okresu pierwszych trzech dni tygodnia.

1. Głębokie spadki liczby rezerwacji na lato 2016 w Niemczech:

Według źródeł niemieckich w styczniu i grudniu wystąpił bardzo duży spadek liczby rezerwacji na lato 2016 (odpowiednio o 12 oraz 8 procent), który zepchnął skumulowany wskaźnik rezerwacji na cały sezon letni do poziomu minus  8,6 procent. Odpowiedni wskaźnik dla sezonu zima 2015/16 jest jednakże na razie dodatni i wynosi + 1,7 procent.

2. Bieżące wskaźniki gospodarcze ważne dla koniunktury w naszej turystyce

Poznaliśmy już znaczną część wskaźników gospodarczych, które w dużym stopniu określają perspektywy koniunktury w turystyce. Ich uśredniona wartość z trzech powyborczych miesięcy (listopad, grudzień, styczeń) jest znacznie lepsza niż przed rokiem, ale turystyce mogą znacznie zaszkodzić obawy przed terroryzmem …

3. Fatalne dane gospodarcze z Arabii Saudyjskiej
co dalej z ropą ?

Tylko nieliczni producenci ropy podają swoje wyniki gospodarcze. Do takiego grona należy Azerbejdżan i Arabia Saudyjska (z jednakże większym opóźnieniem). Rezultatem podawania danych są zwykle obniżki ratingów. Tak też było i tym razem w przypadku Arabii Saudyjskiej, z tym, że z powodu zbyt długiego ociągania się firmy Standard & Poors ze zmianą poziomu ratingu tego kraju zmuszony był on „gonić” bardzo szybko zmieniającą się sytuację i obciąć rating od razu o dwa szczeble …

4. Kolejny spektakularny dowód, że turystyce potrzebny jest silny lobbing

Materiał niespodzianka …


Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez

Na wstępie do tej części materiału chcielibyśmy zwrócić uwagę na zastosowanie w raportach nowej formy wizualizacji omawianej tematyki cen turystycznych imprez oraz przelotów lotniczych, a mianowicie w postaci mapek. W naszej intencji mają one pomagać w szybszym zorientowaniu się w ogólnej sytuacji, a dostarczanie dokładniejszej informacji jest rolą załączanych w prezentacji tabel. Mapki obrazujące krótkoterminowe zmiany cen przedstawiają je w odniesieniu do poprzedniego tygodnia, a nie wobec  poprzedniego zestawienia, gdyż pełne zestawienia sporządzane są obecnie co dwa tygodnie. Różnicę cen wobec poprzedniego zestawienia można łatwo uzyskać porównując ceny z dwóch kolejnych edycji raportów.




1. Zestawienie bazuje na cenach dla wylotów w okresie  01-07 sierpnia 2016 r. zebranych w dniu 19 lutego. W okresie listopad-grudzień 2015 zmiany cen były bardzo niewielkie i wynosiły po kilka złotych. W styczniu stały się one już większe , a jeszcze większe nastąpiły tradycyjnie na przełomie stycznia i lutego głównie na skutek zmian w promocjach cenowych niektórych hoteli oraz na skutek osłabienia złotego. Średnia cena wzrosła wtedy o 68 złotych. W następnym tygodniu (6-12 lutego)mieliśmy do czynienia z ruchem korygującym cen (spadek o 35 złotych), na który wpływ miało ponowne umacnianie się złotego.

W minionym tygodniu spadek cen zwolnił i wyniósł już tylko 11 złotych. Największe spadki miały miejsce na kierunkach egipskich, w Tunezji i w Turcji (patrz mapka), a wzrosty wystąpiły na kierunkach kanaryjskich. Zmiany cen dobrze odzwierciedlają przesuwanie się popytu z budzących obawy turystów kierunków wschodnich do uważanych obecnie za bardziej bezpieczne, takich jak Kanary, Grecja, Portugalia, czy Majorka.

2. Badanie średniej ceny first minute lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że była ona niższa od średniej ubiegłorocznej o 18 złotych (wcześniej była ona niższa o 7, 12, 72, 65, 62, 44, 72 i 91 złotych).




Generalnie można uznać, że tegoroczna średnia cena zbliża się powoli do poziomów z ubiegłego sezonu, aczkolwiek proces ten może być ewentualnie hamowany przez umacnianie się naszej krajowej waluty. Spośród dużych kierunków  pozycję lidera wzrostów cen wycieczek nadal zajmuje Grecja, która jest teraz droższa o średnio o 66 złotych (poprzednio o 90, 93, 38, 48, 67 i 104 złote), przy czym z jej wysp największe zwyżki wykazują Rodos i Kreta o 92 i 61 złotych, nieznaczne Kos   o 2 złote, a ceny na Zakintos wykazały nawet spadek o 9 złotych.

Drugim dużym kierunkiem, na którym średnie ceny były wyższe niż przed rokiem roku pozostawał niedawno Egipt, droższy jeszcze przed tygodniem o średnio 53 złotych, ale po ostatnich sporych spadkach cen dołączył on do kierunków tańszych. Tak więc stało się to o czym wspominaliśmy kilkakrotnie ( w tym przed dwoma tygodniami), że Egipt straci swoją pozycję cenową na rzecz Wysp Kanaryjskich. Nadal droższa pozostaje jeszcze Hurghada - o 68 złotych, ale znacznie niższe ceny niż przed rokiem są teraz w Marsa Alam
o 128 złotych.

Z dużych kierunków, na których ceny są niższe niż przed rokiem, prym wiedzie nadal Turcja tańsza o średnio 189 złotych (poprzednio była tańsza o 159, 197, 228, 201, 204, 145 i 113 złotych), która przed prawie dwoma miesiącami przejęła przodownictwo w tym względzie od Kanarów tańszych obecnie niż przed rokiem już tylko o 16 złotych (wcześniej były tańsze o 19, 22, 69, 45, 66, 93 i 181 złotych). Dalszy przebieg cen oraz popytu na wycieczki do Turcji nadal jest największą zagadką sezonu lato 2016, z powodu systematycznie komplikującej się sytuacji politycznej w tym kraju i jego najbliższym otoczeniu.

Największą  zwyżkę cen wobec okresu sprzed roku na Kanarach nadal wykazuje Lanzarote
o 83 złote, co może mieć związek z faktem, że na tej wyspie nie występuje jeszcze konkurencja tanich linii. Natomiast największe zniżki notowane są na tych wyspach, na których oferta tanich linii jest teraz relatywnie największa, czyli na Gran Canarii oraz Teneryfie o 96 i 68 złotych.

Wyższe niż przed rokiem stają się średnie ceny wycieczek w Bułgarii
o 52 złote (poprzednio były wyższe o 76 i 46 złotych, a jeszcze wcześniej niższe  o 19, 27, 57, 96 i 114 złotych). Bułgaria jest obok Kanarów kierunkiem najbardziej zagrożonym wzrostem cen, a to ze względu na ograniczoną pojemność, która może się okazać zbyt mała, aby przyjąć wszystkich rezygnujących z wyjazdów do nadal budzących obawy Turcji , Egiptu i Tunezji.

Na mniejszych kierunkach największa przecena wobec ubiegłego roku nadal występuje w Tunezji
średnio o 294 złote (wcześniej była tańsza o 301,307, 365,358, 364, 264 i 258 złotych). Waha się skala przecen Majorki teraz było to 45 złotych (poprzednio  44, 68,23, 81, 160, 102 i 51 złotych), natomiast po znacznych zwyżkach cen przed miesiącem sporo droższe niż przed rokiem pozostaje Maroko - o 138 złotych (poprzednio droższe o 133 i 185 złotych, a wcześniej było o 81,62, 104 i 64 złote), a w jeszcze większym stopniu Portugalia droższa o 172 złote (wcześniej droższa o 130, 40, 21 złotych, a jeszcze wcześniej tańsza o 162 164, 200 i 260 złotych).

3. W tym sezonie wśród dużych biur podróży kolejny raz największą zniżkę cen first minute na lato 2016 wobec sezonu poprzedniego wykazuje biuro TUI Poland, a jej skala wyniosła tym razem 326 złotych (poprzednio 259, 199, 358, 347, 381, 403 i 423 złote). Również sporo taniej niż przed rokiem - bo średnio o 110 oraz 80 złotych -  oferują obecnie wycieczki biura Wezyr i Exim Tours. Taniej niż przed rokiem oferują wycieczki również biura -Sun & Fun i Grecos  
o prawie 50 i 30 złotych, a warto zauważyć, że to ostatnie oferuje niemal wyłącznie Grecję, która z dużych kierunków zdrożała w tym roku najbardziej. Nieco droższej niż przed rokiem oferują obecnie ceny wycieczek biura Rainbow i Itaka o blisko 40 i 100 złotych, z których to drugie było jednak relatywnie tanie przed rokiem, a kolejny raz największa zwyżka wobec cen sprzed roku występuje w biurze Neckermann blisko 270 złotych, co może być rezultatem wzrostów cen w tym biurze w ubiegłym tygodniu.

W tym, co dla turystów ma największe znaczenie, czyli w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to na pozycję lidera wróciło biuro Itaka, które obniżyło ceny wielu wycieczek w ostatnim tygodniu
i ma 21 takich ofert, wyprzedzając biura o sporym udziale mniej bezpiecznych kierunków, czyli Wezyra oraz Sun & Fun (po 17 ofert). Na najliczniejszych kierunkach greckich przoduje  Grecos (7 ofert) przed Itaką, Rainbowem i Net Holiday (po 5 ofert), na wyspach hiszpańskich  TUI (6 ofert) przed Itaką (5 ofert), a na kierunkach egipskich Sun & Fun (7 ofert) przed Wezyrem (6 ofert). Wśród małych organizatorów stosunkowo dużą liczbę niedrogich propozycji oferują teraz biura Net Holiday (6 ofert) i 7islands (5 ofert).

Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej

1. W ostatnim tygodniu
w liniach Ryanair ceny przelotów na kierunkach turystycznych prawie się nie zmieniły i wzrosły jedynie o średnio 3 złote (poprzednio spadły o 75 złotych, a wcześniej wzrastały o 61, 62 i 15 złotych). Średnia cena podniosła się z 787 do 790 złotych, a zatem o 0,4 procent. Nieco więcej rosły ceny przelotów na Kanarach - o średnio 77 złotych (z 967 do 1044 złotych), a na pozostałych kierunkach spadały o 15 złotych (z 742 do 727 złotych). Najbardziej potaniały tanie przeloty z Krakowa do Alicante i na Kos
o 210 i 190 złotych, a podrożały z Krakowa na Sycylię   o 290 złotych.

Również niewielkie wzrosty wykazały ceny przelotów w liniach Wizzair
o średnio 15 złotych (poprzednio spadły o 332 złote). Największe zwyżki dotyczyły tym razem rejsów z Katowic do Barcelony o 223 złote, a zniżki z Warszawy na Maltę o 325 złotych.

2. Ceny w liniach Ryanair w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego są teraz znacznie wyższe
o średnio 159 złotych, czyli o ponad 23 procent,  przy czym o bardzo podobne kwoty wzrosły ceny kierunków kanaryjskich o 162 złote (18 procent) oraz pozostałych kierunków o 159 złotych (25 procent). Największe indywidualne zwyżki cen przelotów wobec ubiegłego sezonu odnotowano na rejsach z Krakowa do Alicante i na Sycylię o 530 i 480 złotych, a zniżki z Krakowa na Kos o 220 złotych.

Poziomy cen w liniach Wizzair są teraz wyższe niż przed rokiem o średnio  180 złotych podczas gdy poprzednio były wyższe o 51 złotych. Najbardziej wzrosły ceny przelotów z Warszawy na Cypr
o średnio 1070 złotych, a spadły z Warszawy do Barcelony o 785 złotych. Linie Norwegian cen przelotów na Wyspy Kanaryjskie nadal nie podają, a sporo droższe niż przed rokiem są w nich teraz przeloty z Warszawy do Malagi o 345 złotych, a w mniejszym stopniu z Warszawy do Barcelony o 46 złotych.

Niezmiennie obowiązuje teza, że ceny przelotów w tanich liniach, czyli również ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź też samodzielnie przez turystów, zmieniają się w zdecydowanie szybciej i w dużo szerszym zakresie niż ceny gotowych pakietów turystycznych. Skoki ich cen przypominają skoki cen akcji na giełdach, z tym, że ich skala jest nieporównanie większa. Dlatego, po to aby zdobyć przez zakupem rozeznanie, czy w danej chwili jest tam rzeczywiście tanio, czy też może akurat bardzo drogo, warto przez jakiś czas obserwować zmiany sytuacji na rynku przelotów lotniczych oferowanych przez tanie linie.

3. Średnie ceny biletów na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów na wyloty w pierwszym tygodniu sierpnia były w tym tygodniu w tanich liniach przy połączeniach zarówno z Warszawy jak i Katowic oraz z Krakowa były nadal wyraźnie niższe od cen czarterów. Średnia cena przelotów z Warszawy wzrosła w tanich liniach z 914 do 946 złotych, a w połączeniach czarterowych spadła z 1184 do 1179 złotych, ale średnia różnica pozostała spora i wyniosła 233 złote (poprzednio 270 złotych). Na trasach z Katowic i z Krakowa średnia cena w tanich liniach wzrosła z 835 do 880 złotych, a w czarterach spadła z 1177 do 1171 złotych. Średnia różnica wyniosła 291 złotych, a więc też sporo mniej niż w poprzednim zestawieniu (342 złote). Ceny w LCC są w tym sezonie są bliższe cenom przelotów czarterowych niż miało to miejsce w poprzednim sezonie, gdy zwłaszcza w first minute oraz w I kwartale 2015 roku z Warszawy jak również z Katowic i Krakowa różnice cen przelotów na korzyść tanich linii często osiągały, a nawet przekraczały 500 złotych.


Zachęcamy wszystkich związanych z turystyką do czytania naszych opracowań i materiałów.

Zespół Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA i www.wczasopedia.pl

Link do aktualnej Analizy Cen (kliknij na raport poniżej):

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego