181227Analiza Cen LATO - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

181227Analiza Cen LATO

O Nas > Raporty TravelDATA
 

Informacja Branżowa firmy TravelDATA
dla uczestników Programu Transparentny Touroperator
oraz biur agencyjnych i osób zarejestrowanych na Wczasopedii


27.12.2018 - Analiza Cen Imprez Turystycznych - LATO 2018
LATO 2019: Egipt i Turcja dużo droższe niż w zeszłym roku...

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2018. Obejmuje ona okres pierwszego pełnego tygodnia sierpnia, czyli 6-12 sierpnia 2018 roku.  Analizy są wysyłane podmiotom zarejestrowanym na portalu www.wczasopedia.pl w każdy poniedziałek.

WAŻNE: od połowy grudnia postanowiliśmy podzielić dotychczasowy materiał tygodniowy na dwie części, które będą publikowane w każdy poniedziałek i wtorek tygodnia. Część poniedziałkowa będzie drugą częścią dotychczasowego materiału, który omawiał istotne kwestie z zakresu bieżących, a niekiedy też historycznych cen turystycznych imprez, a część wtorkowa, tak jak dotychczasowa pierwsza część materiału tygodniowego, będzie obejmowała różnorodne tematy mające istotny wpływ na bieżącą i przyszłą sytuację w polskiej branży turystyki wyjazdowej.

Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez

1.
Podobnie jak przed rokiem stosujemy w raportach wizualizację omawianej tematyki cen turystycznych imprez w postaci mapek, które w naszej intencji mają one pomóc w szybszym zorientowaniu się w ogólnej sytuacji. Ponieważ zestawienia są sporządzane obecnie co dwa tygodnie, czyli naprzemiennie dla zimy i lata, to mapki przedstawiają zmiany cen wobec poprzedniego tygodnia, a nie wobec poprzedniego zestawienia. Wersję odniesienia wobec poprzedniego tygodnia wybraliśmy uznając, że ostatnie zmiany są ważniejsze dla obrazu aktualnej sytuacji, a różnicę cen wobec poprzedniego zestawienia można łatwo uzyskać porównując ceny z dwóch kolejnych edycji raportów.

2. Niniejsze zestawienie obejmuje po raz szósty w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2019 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień sierpnia (05.08-11.08 2019), zebranych w dniu 20 grudnia z cenami dla tego samego okresu zebranych w dniu 13 grudnia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 22 grudnia 2017 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia średnie ceny spadły o 2 złote, (w tygodniach poprzednich ceny rosły o 27, spadły o 20 złotych, wcześniej rosły o 8, 18, 5, 20 i 23 złote, a jeszcze wcześniej spadały o 20 i 13 złotych). Największe zniżki cen w minionym tygodniu odnotowano na Malcie - o 147 złotych oraz na Lanzarote i Cyprze
o 67 i 58 złotych. Największe wzrosty średnich cen wycieczek miały miejsce w Portugalii o 206 złotych oraz na wyspach Korfu i Zakintos o średnio 78 i 36 złotych. W analogicznym okresie przed rokiem i przed dwoma laty średnie ceny ogółu wycieczek również wykazywały niewielkie zmiany i odpowiednio spadły i wzrosły o 8 i 4 złote.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie




Wykres obejmuje przebieg zmian cen na pięciu najważniejszych kierunkach w polskiej letniej lotniczej turystyce wyjazdowej, które są też przedstawiane w kontekstach sprzedażowych na wykresach bazujących na danych z Wakacji.pl.

Miniony tydzień przyniósł wyraźnie silniejszy od przeciętnej (czyli od 2 złotych) spadek cen wycieczek na kierunkach tureckich i kanaryjskich, które wyniosły średnio 41 i 23 złote, podczas gdy przed tygodniem notowano tam wzrosty o 16 i 25 złotych, a przed dwoma tygodniami spadki o 13 i 68 złotych. Znacznie bliższe przeciętnej były zmiany cen na kierunkach egipskich, które spadły o średnio 3 złote i w Bułgarii, gdzie pozostały bez zmian. W ostatnim tygodniu ponownie wzrosły średnie ceny w Grecji
o 21 złotych, podczas gdy tydzień wcześniej wzrost wyniósł tam 27 złotych.

W tym roku ceny Egiptu nadal wyraźnie przewyższają ceny Bułgarii, podczas gdy przed rokiem o tej porze było odwrotnie. Jedną z przyczyn drogiego Egiptu są systematycznie rosnące ceny wewnętrzne w tym kraju oraz dość silny kurs miejscowej waluty, a na relatywnie mniej kosztowne ceny wycieczek do Bułgarii duży wpływ wywiera bardzo nisko wyceniana oferta biura TUI Poland.

2. Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów z okresu pierwszego pełnego tygodnia sierpnia 2019 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 45 złotych (w poprzednich tygodniach ceny były wyższe o 39 i 46 złotych, wcześniej były niższe o 19 złotych, a w tygodniach jeszcze wcześniejszych były wyższe o 47, 47,34, 33, 31, 31 oraz 57 złotych). Jest to sytuacja nieco inna niż miało to miejsce w trzecim tygodniu grudnia 2017, gdyż wówczas średnia cena w porównaniu rok do roku była dość niższa o 39 złotych.

Podobnie jak w drugiej połowie minionego sezonu letniego również w okresie obecnych first minute czynniki o charakterze kosztotwórczym działają w kierunku zmniejszania marż ze sprzedaży wycieczek, aczkolwiek wpływ ten jest wyraźnie mniejszy niż zwłaszcza w drugiej połowie ubiegłego sezonu. Cena paliwa lotniczego (przyjmowana do kalkulacji obecnie, ale ponoszona według cen bieżących - z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) była w minionym tygodniu już tylko niewiele wyższa niż przed rokiem (2,58  wobec 2,48 zł/litr, czyli o 4 procent). W tej sytuacji na zwyżkę kosztów mocniej działał kurs złotego, który dla rozliczeń turystycznych pozostawał słabszy o ponad 3 procent. W rezultacie czynniki zmian cen paliwa oraz kursów złotego zgodnie działały w kierunku powiększania średniego poziomu kosztów wycieczek w stopniu wyraźnie łagodniejszym niż w ostatnich tygodniach sezonu letniego 2018 i we wcześniejszych zestawieniach z sezonu obecnego, czyli o około 60/70 złotych (poprzednio również o 60/70 oraz 90/100, 90/100, 130/140 i 110/120 złotych).

Należy pamiętać, że wpływ zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora jest mniej lub więcej opóźniony (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich wpływ należy traktować raczej w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres




Spośród dużych kierunków nadal utrzymuje się sytuacja najistotniejszego wzrostu średnich cen wycieczek na stopniowo coraz popularniejszych i mniej kosztownych, ale dobrych jakościowo kierunkach, czyli w  Egipcie i Turcji, na których średnie ceny rok do roku wzrosły o 376 i 221 złotych. Jest to nadal sytuacja całkowicie odwrotna niż w tym samym okresie roku ubiegłego, gdyż oba te kierunki notowały wówczas największe spadki cen w ujęciu rocznym, które wynosiły średnio 364 i 120 złotych.

W dość podobnym jak przed rokiem stopniu i jednocześnie dość zbliżonym do przeciętnej (czyli do 45 złotych) podniosły się ceny wycieczek do Grecji i Bułgarii ze wzrostami cen o 44 i 31 złotych. W odpowiednim tygodniu poprzedniego sezonu ceny w tych krajach w ujęciu rocznym odpowiednio wzrosły o 60 i spadły o 20 złotych.

Tegorocznym liderem spadków konsekwentnie pozostają Wyspy Kanaryjskie, gdzie ceny rok do roku obniżyły się o średnio 129 złotych, zaś przed tygodniem i dwoma również były niższe - o 106 i 123 złote. Podobnie jak w przypadku Egiptu i Turcji jest to sytuacja odwrotna do tej sprzed roku, gdyż średnie ceny na tym kierunku wzrosły wówczas w ujęciu rocznym o 57 złotych, czyli obok Grecji w największym stopniu spośród wiodących kierunków zorganizowanych wyjazdów Polaków.

Nieco niższe od zeszłorocznych ceny na tym kierunku mogą być też skutkiem spadków cen hoteli. Dotyczą one wprawdzie cen ofertowych na hotelowych platformach rezerwacyjnych, ale nawet jeszcze znaczniejsze mogą być korekty ich poziomów w indywidualnych kontraktach z organizatorami turystyki.

Z mniej masowych kierunków wyraźnie największe wzrosty średnich cen w ujęciu rocznym odnotowano w Tunezji
o 137 złotych, a nieco niższa była skala zwyżek cen na Malcie i w Albanii o 61 i 34 złote. Symboliczny wzrost cen zanotowano w Portugalii - o 6 złotych, zaś znaczące spadki średnich cen wycieczek odnotowano w Maroku oraz na Majorce i Cyprze o odpowiednio 116, 189 i 379 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) nadal najwyraźniej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Grecji i Turcji
o 104 i 101 złotych, zaś wyraźnie mniejszy wzrost notowała Bułgaria i Egipt o średnio 11 i 12 złotych. W tym ujęciu umiarkowany spadek cen wystąpił na kierunkach kanaryjskich o 72 złote, a bardzo istotny w Tunezji o 195 złotych.

Warto też zauważyć, że w porównaniu z burzliwym okresem czerwiec
wrzesień amplitudy rocznych i bieżących zmian cen zdecydowanie zmalały, co traktować można jako jeden z ważnych symptomów poprawy równowagi rynkowej i stabilizacji cen na rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej.

3. W porównaniach ofertowych cen biur podroży to w obecnym zestawieniu zdecydowanie największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wśród dużych i średnich organizatorów wykazuje oferta biura TUI Poland, która była tańsza o około 170 złotych. Mniejsze zniżki cen w ujęciu rocznym wykazują też oferty biur Exim Tours, Prima Holiday i 7islands, które są mniej kosztowne niż przed rokiem o odpowiednio około 70, 60 i 25 złotych. Pozostali organizatorzy proponują wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie w poprzednim sezonie w granicach od 10 do 495 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera konsekwentnie utrzymuje  biuro TUI Poland z wysoką liczbą 44 ofert (przed rokiem 39, a przed dwoma 23 takie oferty) przed biurami Itaka z liczbą 28 ofert (przed rokiem 33, a przed dwoma laty 27 takich ofert) i Exim Tours - 20 ofert (przed rokiem 13, a przed dwoma laty 11 takich ofert). Warto zaznaczyć, że w tym ujęciu przewaga TUI Poland nad innymi organizatorami jest tym większa, im niższa jest kategoria oferowanych hoteli. Świadczyć to może o kontynuacji przesunięcia biznesowego akcentu tego organizatora w kierunku klienta bardziej masowego i może się wiązać z nastawieniem na wykorzystanie efektów pro-społecznej polityki obecnego rządu.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel Wezyr
7 ofert i TUI Poland -6 ofert, na kierunkach greckich biura Itaka aż 13 ofert oraz TUI Poland i Grecos Holiday - 7 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland 10 ofert oraz Itaka 8 ofert, a na tureckich TUI Poland 6 ofert oraz Coral Travel Wezyr  4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours - 6 ofert, natomiast w Bułgarii biura TUI Poland - 3 oraz Exim Tours - 2 oferty.

4. Przedstawiamy również tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak zaznaczaliśmy w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków i kategorii hoteli jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami i kategoriami hoteli w pozostałych biurach.

W pierwszym okresie sezonu lato 2018  na czele tabel dotyczących cen wyjazdów w szczycie sezonu wakacyjnego często przodowały wiodące biura podróży na polskiej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej, a mianowicie Itaka oraz Grecos Holiday, a nieco później dołączyły do nich Rainbow i Coral Travel Wezyr. Biuro TUI Poland było widoczne jedynie w zestawieniach pierwszej fazy first minute, natomiast w okresach późniejszych często przesuwało się poza pierwszą siódemkę.

Szóste zestawienie w sezonie Lato 2019
podobnie jak wszystkie poprzednie otwiera z bardzo wyraźną przewagą biuro TUI Poland, która jeszcze nieco wzrosła na skutek niedużych obniżek cen w tym biurze o ponad 30 złotych w okresie ostatnich dwóch tygodni. Największą zmianą w zestawieniu jest powrót biura Itaka na poprzednią szóstą pozycję, który wynika z dość istotnego podniesienia cen o około 90 złotych, przy jednoczesnych jedynie nieznacznych korektach cen u konkurentów. Natomiast skład pierwszej siódemki organizatorów pozostał identyczny jak w poprzednim zestawieniu dotyczącym sezonu letniego, czyli sprzed dwóch tygodni



Dla porównania przedstawiono też tabelę sprzed roku, w której również przodowało biuro TUI Poland przed biurami Grecos Holiday oraz Itaka. Warto zwrócić jednak uwagę, Widoczne jest też, ze w relacji z ubiegłym rokiem wyraźnie poprawiło pozycję biuro Coral Travel Wezyr, w tym również w zakresie wartości odchylenia jego cen od porównawczej średniej



Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

LCC
w liniach Ryanair ceny na kierunkach turystycznych w dół, a w Wizzair odwrotnie

Od stycznia tego roku dokonaliśmy zmiany w schemacie prezentowania informacji o sytuacji w zakresie cen przelotów na kierunkach turystycznych oferowanych przez tanich przewoźników (LCC). Dla sezonu letniego jest ona
podobnie jak dla zimowego - prezentowana na bieżąco raz na dwa tygodnie (dla danych historycznych raz w miesiącu) w postaci wykresów z dodatkowym krótkim komentarzem dotyczącym ważniejszych kierunków, które wcześniej były zawarte w grupie kierunki pozostałe.  

Na wykresach grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w okresie zimowych ferii (m.in. w woj. mazowieckim) w sezonie obecnym, a cieńsza w poprzednim. Zielone pole pomiędzy liniami oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost. Na wykresach zostały uwzględnione jedynie te rejsy (37 połączeń w Ryanair i 21 w Wizzair), które występowały w obu tych sezonach jednocześnie.

Obecnie wprowadzamy kolejną modyfikację sposobu przedstawiania sytuacji w zakresie kształtowania się cen przelotów tanimi liniami. Wykres cen ex post (lewa strona) będzie powstawał na dotychczasowych zasadach, ale dodatkowo w datach przyszłych będzie przedstawiany przebieg cen z poprzedniego sezonu, który reprezentuje cienka linia. Wraz z upływem czasu będą do niej odnoszone ceny bieżące reprezentowane przez linię grubszą z zielonymi lub czerwonymi polami tak jak było to czynione dotychczas.

Przebieg zmian cen w liniach Ryanair przedstawiają poniższe wykresy



Dla kierunków kanaryjskich w październiku widoczny był umiarkowany wzrost cen, który później przeszedł w dość istotny ich spadek, a ostatnio w fazę niedużych wahań. Ponieważ przed rokiem trend cen przelotów przybrał dość wyraźny charakter wzrostowy, to różnica pomiędzy sezonami stopniowo ulega zwiększeniu na co wskazuje rozszerzające się pole w kolorze zielonym.  

Na pozostałych kierunkach spadkowy przebieg cen rejsów na kierunkach turystycznych uległ wyhamowaniu, co przy ich względnie stabilnym trendzie ubiegłorocznym powoduje utrzymanie w podobnych rozmiarach znacznego zielonego pola reprezentującego skalę obniżenia cen przelotów wobec ich poziomu sprzed roku.

W relacji z poprzednim sezonem ponownie w największym stopniu obniżyły się ceny przelotów rok do roku na kierunkach portugalskich
o 554 złote, w mniejszej skali zniżkowały ceny na kierunkach hiszpańskich o średnio 258 złotych, a w jeszcze mniejszym i dość zbliżonym stopniu, spadły ceny rejsów do Włoch, Grecji i Bułgarii o odpowiednio 193, 190 i 180 złotych.

Kolejne wykresy przedstawiają przebieg zmian cen w liniach Wizzair



Dla kierunków kanaryjskich, reprezentowanych obecnie jedynie przez dwa rejsy tygodniowo na Teneryfę z Katowic, możemy zaobserwować ciekawą sytuację. Od mniej więcej połowy października ceny na tym kierunku gwałtownie wzrosły, co może sugerować reakcję formuł regulujących ceny na rezerwacje bloków miejsc przez organizatorów. Dość podobną sytuację obserwujemy też w sezonie zimowym, z tym że w tym przypadku ceny wzrosły o około półtora miesiąca wcześniej.

Po miesięcznym utrzymywaniu się cen sierpniowych wylotów na Teneryfę na stałym i bardzo wysokim poziomie, w ostatnim okresie spadły one dość  wyraźnie. Ponieważ przeszłe i ostatni poziomy cen są znacznie wyższe niż kosztów (np. paliwa), można wnioskować o bardzo wysokiej marżowości na tej trasie. Uprawniony wydaje się jednak też wniosek, że przy takiej cenie do sprzedaży może dochodzić jedynie sporadycznie i podobnie jak w  ubiegłym sezonie ceny w przyszłości mogą się znacznie obniżyć, czego pierwsze symptomy obserwujemy już obecnie.

Średnia cena na pozostałych kierunkach turystycznych była początkowo dość istotnie niższa od jej poziomów ubiegłorocznych, ale od mniej więcej połowy października weszła w wyraźny trend wzrostowy i w połowie grudnia przekroczyła poziom z tego samego okresu przed rokiem, co obrazuje niewielkie czerwone pole. Ostatnio zwyżki cen zostały zahamowane i średnia cena ponownie stała się niższe niż przed rokiem (pole zielone).

W relacji z poprzednim sezonem w największym stopniu spadły ceny przelotów rok do roku na kierunkach greckich
o średnio 310 złotych, w mniejszej i bardzo podobnej skali zniżkowały średnie ceny rejsów do Bułgarii, Włoch i Portugalii o odpowiednio 101, 98 i 97 złotych, a tylko nieznacznie spadły ceny przelotów do Hiszpanii o 4 złote, co wynika jednak z dużych wzrostów cen rejsów na Teneryfę.

Rozpatrując przyszłe możliwe trendy cenowe u tanich przewoźników należałoby brać pod uwagę ograniczenie liczby połączeń na kierunkach kanaryjskich (liczoną łącznie) z 10 w poprzednim sezonie letnim do 6 w sezonie obecnym, zawieszenie przez Ryanair (prawdopodobnie przejściowo) niektórych tras np. do Grecji - na Korfu (z Katowic i Rzeszowa) i do Chanii (z Katowic), czy Bułgarii
do Burgas (z Rzeszowa), ale też niedawno ogłoszone dodanie nowych tras przez obu przewoźników z Krakowa (nowa baza linii Wizzair) licząc łącznie: 6 nowych rejsów do Bari, 4 do Katanii, a w przypadku linii Ryanair samodzielnie: po 2 do Rimini i Salonik oraz zwiększenie z 3 do 4 liczby połączeń do Alicante (czyli powrót do sytuacji sprzed 2 i 3 sezonów).




Zachęcamy wszystkich związanych z turystyką do czytania naszych opracowań i materiałów.


Zespół Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA i www.wczasopedia.pl



Tekst oraz wykresy zostały przygotowane w celach wyłącznie informacyjnych i nie stanowią analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 206 poz. 1715) oraz Ustawy z 29 lipca 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 183 poz.1538 z późn. zmianami).

Autorzy działali z należytą starannością i rzetelnością, nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania odbiorcy podjęte na podstawie niniejszego tekstu i wykresów oraz za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.


Link do aktualnej Analizy Cen (kliknij na raport poniżej):

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego