200309Analiza Cen LATO - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

200309Analiza Cen LATO

O Nas > Raporty TravelDATA
 

Informacja Branżowa firmy TravelDATA
dla uczestników Programu Transparentny Touroperator
oraz biur agencyjnych i osób zarejestrowanych na Wczasopedii


9.03.2020 - Analiza Cen Imprez Turystycznych - LATO 2020
Koronawirus: rynki źródłowe versus rynki turystyczne docelowe...

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2020. Obejmuje ona okres pierwszego pełnego tygodnia października, czyli 3 sierpnia - 9 sierpnia 2020 roku.  Analizy są wysyłane podmiotom zarejestrowanym na portalu www.wczasopedia.pl .

W minionym tygodniu koronawirus jeszcze silniej zaniepokoił branżę turystyczną

Tak jak przed tygodniem, ze względu na obecną mocno specyficzną sytuację w branży uzupełniamy typowy cykliczny materiał traktujący głównie o cenach wycieczek w branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej o wstęp nawiązujący do bardzo aktualnych teraz kwestii związanych z epidemią koronawirusa.

Jak było już zaznaczane przed tygodniem gwałtowny wzrost obaw dotyczących rozwoju tej epidemii nastąpił podczas weekendu 22-23 lutego na skutek informacji o znacznym wzroście zachorowań w Europie, w tym zwłaszcza we Włoszech, które stały się największym ogniskiem zachorowań na naszym kontynencie.

Spowodowało to głęboki niepokój rynków, a zwłaszcza branży turystycznej i bardzo głęboką tygodniową przeceną spółek bezpośrednio lub pośrednio związanych z turystyką, jak również głęboki niepokój klientów biur podróży.

Obawy zwiększa zachowanie się części mediów, które z zagrożenia koronawirusem próbują uczynić temat do wyciągania korzyści komercyjnych lub politycznych. Uśmierzaniu obaw przeciwdziała też przedstawianie obecnej sytuacji jako całkowicie nieprzewidywalnej w jej dalszym rozwoju, co wspiera obawy w ich klasycznym schemacie przetestowanym niezliczoną już liczbę razy, zwłaszcza w sferze finansów, w którym ryzyko niezdefiniowane budzi znacznie większy strach inwestorów niż nawet bardzo niekorzystna sytuacja, ale przynajmniej już częściowo skwantyfikowana.

Chiny i Europa
oczekiwana zamiana miejsc

Takim właśnie przykładem sytuacji ostatniej jest przebieg krzywych liczby zachorowań i przypadków śmiertelnych. W Chinach krzywa nowych przypadków choroby jest już ewidentnie w fazie schyłkowej, a ich liczba spadła do poniżej 100 dziennie (w niedzielę 52), a krzywa zgonów znacząco się do tej fazy zbliżyła (po 28 w sobotę i niedzielę). W relacji z orientacyjną prognozą cyfrową, liczba zachorowań maleje nawet nieco szybciej, zaś spadek liczby przypadków śmiertelnych przebiega nieco wolniej, ale różnice nie są duże.

Obecnie znacznie większe emocje budzi rozwój choroby w Europie. W ostatni czwartek (czyli mniej więcej zgodnie z naszą prognozą) liczba zgonów na naszym kontynencie po raz pierwszy przekroczyła tę w Chinach, a obecnie przewyższa ją już bardzo znacznie
w niedzielę 146 do 28. Podobnie było odnośnie danych całotygodniowych, gdzie w Europie zmarło 372 osoby, a w Chinach 185.

Tygodniowa statystyka nowych zachorowań wypada w Europie wobec Chin jeszcze bardziej niekorzystnie, czyli 9860 do 677 lecz jest to zjawisko typowe, gdyż dynamika zachorowań zwykle wyraźnie wyprzedza dynamikę przypadków śmiertelnych.

Jak już zaznaczaliśmy kilkakrotnie wcześniej podejście modelowe sytuuje apogeum zachorowań w pierwszej połowie ostatniej dekady marca, a przypadków śmiertelnych w okolicach jej końca.

Nowe czynniki niepewności dla przebiegu choroby

Kilka dni temu pojawiły się eksperckie wypowiedzi z WHO, że koronawirus może być sporo odporniejszy na wysokie temperatury niż się wcześniej sądziło. Gdyby tak było, to krzywa zachorowań mogłaby być bardziej płaska i wydłużona w czasie. Jest to istotne ryzyko dla projekcji zasiągu i czasu trwania intensywnej fazy choroby.

Dodatkowe ryzyko skorelowane z wymienionym jest takie, że przedłużający się okres restrykcji zarządzanych przez władze w poszczególnych krajach mógłby nużyć społeczeństwo i skłaniać obywateli do ich częściowego omijania ze wszystkimi negatywnymi konsekwencjami takiego postępowania. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku tej odmiany koronawirusa, która charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem zaraźliwości.

Ryzyko pomiędzy północą, a turystycznym południem na razie się rozwarstwia

Ważnym aspektem mapy i dynamiki zachorowań, który może mieć bardzo istotne znaczenie dla branży turystyki wyjazdowej jest ich rozkład pomiędzy tzw. rynki źródłowe, czyli kraje, z których pochodzą turyści, a tzw. rynki docelowe, czyli takie, do których turyści się udają. Otóż gdyby pominąć specyficzny na razie rynek włoski, który jest częściowo mieszany i gdzie w północnym ich rejonie jest teraz najwięcej zachorowań, to współczynnik liczby zachorowań do liczby ludności, czyli jakby gęstości zachorowań, był w minionym tygodniu dla rynków docelowych o ponad rząd wielkości mniejszy (dokładniej prawie 13 razy mniejszy
średnia nieważona) niż w rynkach źródłowych.

W tym przypadku rynki źródłowe (12) to kraje skandynawskie, Wielka Brytania. Irlandia, Belgia, Holandia, Szwajcaria, Francja i Niemcy. Nie brano pod uwagę krajów Europy środkowej, w których liczba chorych jest na razie znikoma. Rynki docelowe to te, które są umieszczone na typowych mapkach w naszych materiałach tygodniowych plus Chorwacja.

W pierwszej grupie tygodniowy (2-8 marca) średni wskaźnik zachorowań wyniósł 29,2 przypadków na milion mieszkańców. W przypadku krajów turystycznych, które były wymienione wskaźnik ten wyniósł zaledwie 2,3 przypadku na milion.

Ryzyko wakacji 2020 związane ze strumieniami przepływów turystów

Ponieważ wskaźniki takie będą mogły w zależności od krajów znacząco się od siebie różnić, prowadzi to do konkluzji, że najbezpieczniejsza turystyka w tym sezonie - a może i w następnym o ile nie zostanie do zimy 2020/21 znalezione skuteczne antidotum na rozprzestrzenianie się wirusa
będzie się odbywać pomiędzy krajami źródłowymi o niskich wskaźnikach zachorowań, a takimi samymi krajami docelowymi.

Ryzyko będzie też różne w zależności od konkretnych hoteli. Obiekty odwiedzane zwykle przez nacje pochodzące z krajów o wysokich współczynnikach zachorowalności mogą być bardziej niebezpieczne niż te odwiedzane przez turystów z Europy Środkowej, w których współczynniki te są (przynajmniej na razie) bardzo niskie.

Beneficjentem takiej sytuacji może być nasz jedyny giełdowy organizator, czyli biuro Rainbow. Pod warunkiem wolnej od koronawirusa załogi i ograniczenie turystów np. do nacji z naszego regionu i ewentualnie do Skandynawii może się okazać, że hotele należące lub prowadzone przez tego organizatora są miejscem znacznie bezpieczniejszych wakacji od zwykłej  przeciętnej statystycznej dla szerokiego ogółu hoteli.

Branża się spotyka, ale co z tego wyniknie jest kwestią otwartą

Jeszcze nie było przypadku tak wysokiego zaniepokojenia branży negatywnym rozwojem sytuacji i tak energicznego przywoływania czynników rządowych do interwencji mających wspomóc ją w przetrwaniu obecnego trudnego okresu. Na razie falę bardzo dużych obaw budzi gwałtowny spadek liczby nowych rezerwacji i jednoczesne liczne anulacje lub próby anulacji tych już dokonanych. Dlatego duża część postulatów branży zmierza w kierunku ograniczenia możliwości wycofywania się z już zawartych umów, co ma na celu ograniczenie skali wypłat, a tym samym polepszenie sytuacji płynnościowej, zwłaszcza organizatorów, która znalazła się teraz pod szczególnie niekorzystną presją.

Należy jednak podkreślić, że takiego typu działania mają jakby charakter techniczny, podczas gdy sytuacja w sposób fundamentalny zależy od tego czy wyschnie, czy też odrodzi się strumień nowych rezerwacji. Innymi słowy czy nastąpi racjonalizacja obaw turystów przed ryzykami wynikającymi z pojawienia się nowej i słabo rozpoznanej epidemii koronawirusa.

Kluczowe jest przekonanie klientów do zakupów wycieczek

W Polsce niekorzystnym zbiegiem okoliczności jest okres wzmożonej kampanii wyborczej, która racjonalizacji i uspokajaniu obaw dotyczących kwestii możliwej epidemii wybitnie nie sprzyja. Można powiedzieć, że każdy dzień wykorzystywania koronawirusa do rozgrywek politycznych jest z punktu widzenia prób racjonalizacji obaw potencjalnych turystów dniem straconym.

Do tej kwestii, jak również do komentarzy i ocen decyzji ewentualnie wypracowanych na wtorkowym spotkaniu organizacji branżowych powrócimy w najbliższym lub kolejnym materiale tygodniowym.

Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez

1. Podobnie jak przed rokiem stosujemy w raportach wizualizację omawianej tematyki cen imprez turystycznych w postaci mapek, które w naszej intencji mają pomóc w szybszym zorientowaniu się w ogólnej sytuacji. Począwszy od 21 stycznia zestawienia będą obejmowały jedynie sezon lato 2020, podczas gdy wcześniej były one sporządzane naprzemiennie dla zimy i lata.

2. Niniejsze zestawienie obejmuje po raz piętnasty w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień sierpnia (03.08-09.08 2020), zebranych w dniu 5 marca 2020 z cenami dla tego samego okresu zebranych w dniu 27 lutego 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 7 marca 2019 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena wzrosła o 34 złote. Poprzednio spadała ona sześć razy z rzędu, a sumaryczna obniżka wyniosła z reguły 63 złote, a w poszczególnych tygodniach 3, 10, 23, 11 i 15 i jeden złoty. Oznacza to, że pomimo średnioterminowego trendu spadkowego ogół organizatorów postąpił podobnie jak w poprzednich sezonach, gdy początek marca oznaczał dość istotny wzrost średnich cen wycieczek.

Największe zwyżki wystąpiły w minionym tygodniu w Maroku oraz na Lanzarote i Rodos
o odpowiednio 164, 83 i 75 złotych, czyli akurat na tych kierunkach, które przed tygodniem w największym stopniu taniały. Najistotniejsze spadki cen odnotowano w ostatnim tygodniu na Teneryfie o 47 złotych, a wyraźnie mniejsze na Krecie i Malcie o 25 i 15 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 52 i 14 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie




Pierwszy tydzień marca przyniósł na najważniejszych kierunkach dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 dawno już nie obserwowane wzrosty średnich cen wycieczek. Tym razem wyraźnie największe z nich miały miejsce na bardzo już taniej Bułgarii
o średnio 57 złotych. Na tym kierunku średnie ceny na tym kierunku stały się najwyższe od początku sprzedaży tegorocznego sezonu letniego. Tym razem podnosili je również liderzy atrakcyjnych ofert, czyli biura TUI Poland i Exim Tours, w tym zwłaszcza obiektów wyższych kategorii.

W Egipcie, Turcji i Grecji ceny wzrosły w dość podobnym stopniu, bo o 39, 34 i 31 złotych, przy czym w przypadku Turcji  osiągnęły one najwyższy poziom w tym sezonie. Zwyżki cen na tych kierunkach są jednak znacząco różne od tych przed rokiem, gdyż średnie ceny wyjazdów do Egiptu wzrosły jedynie nieznacznie (o 6 złotych), a ceny Turcji i Grecji bardzo istotnie (o 122 i 75 złotych).

W najmniejszym stopniu wzrosły natomiast ceny na Wyspach Kanaryjskich - o 18 złotych, pomimo tego, że w poprzednim tygodniu wyjazdy na tym kierunku taniały najbardziej - o średnio 47 złotych.

Ostatni wzrost cen ogółu wycieczek (o średnio 34 złote) jest wprawdzie o 1/3 mniejszy niż w tym samym okresie przed rokiem (52 złote), ale może świadczyć o sporych nadziejach organizatorów, że w szczycie sezonu obawy turystów spowodowane koronawirusem będą już w znacznym stopniu zażegnane, a jego negatywny wpływ na ceny będzie już nieduży. Jak na razie podejście takie wydaje się racjonalne, zaś wyraźnie niższe ceny wyjazdów sprzedawanych obecnie dotyczą głównie okresu tzw. last minute.

2. Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 19 złotych. Był to kolejny najsłabszy roczny wzrost cen w tym od początku sprzedaży lata. Poprzedni dotychczas najmniejszy o 32 złote miał miejsce przed tygodniem, zaś największy przed 12 tygodniami i wyniósł 224 złote. W minionym tygodniu największy roczny wzrost cen odnotowano na półwyspie Chalkidiki
o średnio 310 złotych. Zwyżki w mniejszej skali odnotowano na Fuerteventurze i Lanzarote (niedawny 7-tygodniowy lider rocznego wzrostu cen) o 238 i 210 złotych. Kierunkiem, na którym odnotowano największe zniżki cen wycieczek była (siódmy raz z rzędu) Malta, gdzie spadły one w ujęciu rocznym o średnio 620 złotych, a znacząco mniejsze średnie zniżki  cen odnotowano na Korfu (czwarty raz z rzędu) i i Teneryfie o 139 i 124 złote.

W adekwatnym okresie sezonu przed rokiem i dwoma laty ceny wycieczek w ujęciu rocznym były odpowiednio wyższe o 53 i niższe o 10 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to sytuacja z punktu widzenia organizatorów w porównaniu z okresem sprzed roku kolejny raz była znacznie korzystniejsza niż przed rokiem.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w ubiegłym tygodniu 2,27 zł/litr wobec 2,66 zł/litr przed rokiem, a zatem była od niej niższa o 14,7 procent, podczas gdy przed tygodniem była niższa o 10 procent, a przed dwoma o 8,4 procent. Był to najniższy poziom cen od początków września 2017 roku. Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem złoty był w minionym tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych słabszy o ponad 0,4 procent (w poprzednich dwóch zestawieniach był odpowiednio słabszy o około 1,0 i 0,2 procent).

Wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek był wyraźnie pozytywny dla organizatorów i zawarł się w przybliżeniu w przedziale -40/-50 złotych, czyli był korzystniejszy iż przed tygodniem (-15/-25 złotych) i dwoma tygodniami (-25/-35 złotych).

Jak przewidywaliśmy we wcześniejszych materiałach okres znacznie wyższych tegorocznych cen paliwa lotniczego, wobec cen przed rokiem nie trwał zbyt długo, a perspektywy w tym względzie nadal są relatywnie korzystne do czego przyczynia się negatywny wpływ epidemii tzw. koronawirusa w Chinach na globalną gospodarkę i nadal mocno kulejąca koniunktura gospodarcza w strefie euro.

Ostatnio znaczny wpływ na znaczne spadki cen surowca wywarły różnice zdań pomiędzy państwami OPEC i Rosją, która nie chciała zaakceptować ograniczeń wydobycia proponowanych przez te pierwsze. Ponieważ taka sytuacja może nie trwać zbyt długo, można by rozważyć, czy nie jest to korzystny okres dla ustanawiania zabezpieczeń (w skali uwzględniającej zmniejszone zapotrzebowanie z powodu koronawirusa).

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres




Wśród dwóch wiodących kierunków, na których dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia 2019  przez wiele miesięcy utrzymywały się w tym i w poprzednim sezonie wysokie zwyżki średnich cen wycieczek, czyli w Egipcie i Turcji, sytuacja począwszy od początku lutego zmieniła się diametralnie i w czołówce pozostał już tylko ten pierwszy. W minionym tygodniu średni roczny wzrost cen wyniósł tam 152 złotych, a na kierunkach tureckich po jednotygodniowym powrocie do niedużego rocznego wzrostu cen o 12 złotych powrócił spadek, który tym razem wyniósł rekordowe 50 złotych.

Od drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami stale konkurowała Grecja, która najczęściej plasowała się w tym względzie pomiędzy odnotowanymi na obu wcześniej wymienionych kierunkach. Tak też było i tym razem, gdyż na kierunkach greckich zagościł nieduży spadek cen, który wyniósł 16 złotych.

Drugi najbardziej znaczący (większy był tylko w Egipcie) wzrost cen wycieczek wobec poprzedniego sezonu kolejny raz notują Wyspy Kanaryjskie, na których wyniósł on 53 złote (poprzednio było to 57 złotych). Kierunek ten wykazywał we wcześniejszym okresie przez 12 tygodni najwyższe zwyżki cen wśród 5 wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej, ale przed czterema tygodniami został wyprzedzony przez Egipt. Na obecną skalę rocznych zmian cen bardzo istotny wpływ ma niska baza odniesienia sprzed roku, gdyż ceny wycieczek notowały wówczas bardzo znaczny spadek, który wyniósł 138 złotych.

W środku stawki najważniejszych kierunków znajduje się Bułgaria z niewielkim rocznym wzrostem cen o 14 złotych, w której pomimo pewnych zwyżek nadal bardzo atrakcyjne ceny oferuję biura TUI Poland i Exim Tours. Jest to bardzo podobna sytuacja do sprzed roku i jest ona dodatkowo wzmacniana słabym popytem na wypoczynek w tym kraju ze strony turystów niemieckich.

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce w Tunezji, gdzie wyniosły średnio 130 złotych. W mniejszej skali wrosły ceny w Maroku i na Majorce - o 46 i 23 złote, a praktycznie nie zmieniły się na Cyprze (+1 złoty). Na pozostałych kierunkach wystąpiły spadki - umiarkowane w Albanii i w Portugalii
o 59 i 71 złotych, a bardzo duże na Malcie o średnio 620 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) nadal zdecydowanie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu
o średnio 439 złotych. W mniejszej skali drożały w tym ujęciu wycieczki do Tunezji i Turcji o średnio 279 i 145 złotych, przy czym Tunezja w ostatnich tygodniach w coraz większej skali wyprzedza pod tym względem Turcję.

Umiarkowanie drożeją obecnie w tym ujęciu wyjazdy do Bułgarii i Grecji
o 74 i 60 złotych. Na ostatniej pozycji w tym ujęciu znalazły się Wyspy Kanaryjskie, gdzie pomimo tegorocznej dość istotnej zwyżki (o 53 złote), średnie ceny wobec sytuacji sprzed dwóch lat są istotnie niższe, a mianowicie o średnio 85 złotych, na co znaczny wpływ ma ubiegłoroczny ich spadek, który wyniósł 138 złotych.

Ponownie spośród mniej masowych kierunków w ujęciu dwuletnim ceny wzrosły jedynie w Maroku
o średnio 171 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny spadły, w najmniejszym stopniu na Majorce o 49 złotych, w nieco mniejszym w Portugalii i na Cyprze   o 110 i 121 złotych, a największe dwuletnie średnie spadki cen w tym ujęciu kolejny raz zanotowano w Albanii i na Malcie, gdzie wyniosły one 198 i 619 złotych.

3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach Exim Tours i Best Reisen, w których roczne spadki wyniosły około 150 i 120 złotych. Atrakcyjniejsze niż przed rokiem ceny oferowały też biura TUI Poland i Prima Holiday i Grecos, w których były one niższe o około 95 i 60 i 40 złotych. Inni organizatorzy proponowali mniej więcej takie same (Coral Travel) lub wyższe średnie ceny niż przed rokiem w granicach od około 10 do 340 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 41 ofert (poprzednio 42 oferty, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 19 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 23 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 29 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 20 ofert (poprzednio 16 ofert, przed rokiem 21, a przed dwoma 18 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland
po 6 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka 9 ofert i Grecos - 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland 10 ofert oraz Itaka 6 ofert, a na tureckich biura Itaka 4 oferty oraz Coral Travel i TUI Travel po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours 4 oferty, natomiast w Bułgarii niezmiennie przodowały biura TUI Poland i Exim Tours 3 i 2 oferty. W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją ofertową pozycję w Egipcie, w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji i w Tunezji kontynentalnej.

4.
W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

W marcu pomimo dość znaczących zmian cen w poszczególnych biurach podróży skład pierwszej piątki w piętnastym zestawieniu dla sezonu letniego 2020 pozostał bez zmian. Na czele tabeli, podobnie jak poprzednio, widnieje ta sama trójka liderów liderów, czyli biura TUI Poland, Grecos i Coral Travel  z tym, że na pozycji drugiej i trzeciej nastąpiła zamiana miejsc. Dzięki mniejszej zwyżce cen ofertowych biuro Coral Travel wysunęło się przed biuro Grecos. Podobnie biuro Exim Tours awansowało z pozycji piątej na czwartą zajmowaną przed tygodniem przez biuro Best Reisen i na odwrót. Dzięki niewielkiej obniżce cen na bezpośrednie zaplecze pierwszej piątki o trzy pozycje w górę przesunęło się biuro Itaka



Dla porównania przedstawiono też tabelę sprzed roku. Przodowały w niej biura Coral Travel i Grecos, które obecnie zostały wyprzedzone przez TUI Poland. Przy okazji warto zaznaczyć, że w tym sezonie biuro TUI Poland już przez piąty tydzień z rzędu utrzymuje pozycję lidera, podczas gdy przed rokiem było nim w tym okresie już biuro Coral Travel. Największą zmianą w składzie pierwszej piątki to opuszczenie tabeli sprzed roku przez biuro Sun & Fun z pozycji trzeciej na ósmą obecnie (poza obrębem zestawienia) i awans biura Exim Tours z pozycji ósmej przed rokiem (poza obrębem zestawienia) aż na czwartą obecnie.



Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.



Zachęcamy wszystkich związanych z turystyką do czytania naszych opracowań i materiałów.


Zespół Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA i www.wczasopedia.pl


Tekst oraz wykresy zostały przygotowane w celach wyłącznie informacyjnych i nie stanowią analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 206 poz. 1715) oraz Ustawy z 29 lipca 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 183 poz.1538 z późn. zmianami).

Autorzy działali z należytą starannością i rzetelnością, nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania odbiorcy podjęte na podstawie niniejszego tekstu i wykresów oraz za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.

Link do aktualnej Analizy Cen (kliknij na raport poniżej):

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego