210301Analiza Cen LATO - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

210301Analiza Cen LATO

O Nas > Raporty TravelDATA
 

Informacja Branżowa firmy TravelDATA
dla uczestników Programu Transparentny Touroperator
oraz biur agencyjnych i osób zarejestrowanych na Wczasopedii


1.03.2021 - Analiza Cen Imprez Turystycznych - LATO 2021
Kolejne nieduże spadki cen wycieczek w biurach podróży i przelotów w tanich liniach

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2021. Obejmuje ona okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli 2 8 sierpnia 2021 roku.  Analizy są wysyłane podmiotom zarejestrowanym na portalu www.wczasopedia.pl .

Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez

Podobnie jak przed rokiem stosujemy w raportach wizualizację omawianej tematyki cen imprez turystycznych i połączeń lotniczych w postaci mapek. Obecnie (od 28 grudnia) zestawienia są sporządzane co tydzień wyłącznie dla sezonu lato 2021.

1. Niniejsze zestawienie obejmuje szesnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 25 lutego 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 18 lutego 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 27 lutego 2020 roku.

Poczynając od 8 października zestawienia cen są uzupełniane o ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 sierpnia 2021 spadła o 19 złotych. W ostatnich zestawieniach ceny spadły o 17 i 8 złotych, a we wcześniejszych wzrosły o 2 i 19 złotych. W minionym tygodniu największe spadki cen wycieczek wystąpiły na Teneryfie
o średnio 85 złotych oraz na wyspach Korfu (poprzednio ceny tam znacznie wzrosły) i Sycylii o 68 i 55 złotych.

Największe wzrosty cen wycieczek w minionym tygodniu odnotowano w Turcji Egejskiej
o średnio 33 złote oraz w Maroku (poprzednio ceny tam znacząco spadły) i na Zakintos o 29 i 28 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o odpowiednio 3 i 13 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie




W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem czasowym najbardziej spadły na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie
w obu przypadkach o średnio 22 złote. Mniejszy był spadek cen wyjazdów do Grecji o 8 złotych, a w niewielkim stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii o przeciętnie 4 złote. Najbardziej w minionym tygodniu podniosły się średnie ceny wycieczek do Turcji o 21 złotych.

2. Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 68 złotych. W ostatnich siedmiu zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych. Największe roczne spadki cen odnotowano na Malcie
o 342 złote, a znacznie już mniejsze i w podobnej do siebie wielkości w Maroku i na Kanaryjskiej wyspie Lanzarote   o 205 i 203 złote. Najbardziej w skali rocznej i to po raz ósmy z rzędu zdrożały ceny wyjazdów do Portugalii o średnio 191 złotych oraz ponownie na wyspę Kos i do Albanii o średnio 145 i 75 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 32 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz ósmy z rzędu była mniej korzystna a niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,37 zł/litr wobec 2,42 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 2,1 procent, natomiast przed tygodniem cena była niższa o 3,3 procent, a przed dwoma o 5,5 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w ostatnim tygodniu już po raz dwudziesty z rzędu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem ponownie w mniejszej skali (o około 2,1 procent) niż przed tygodniem (o 3,5 procent) i przed dwoma tygodniami (o 2,9 procent).

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz dziewiąty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu korzystnych tygodni - nie sprzyjał już organizatorom i zawierał się w przybliżeniu w przedziale +30/+40 złotych, podczas gdy przed tygodniem i dwoma wynosił odpowiednio +55/+65 oraz +35/+45 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres




Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie, gdzie średnie ceny były niższe o 133 i 128 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala roczne przecen w Grecji i Turcji, która w obu przypadkach wyniosła po 36 złotych. Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, na którym wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, w której podniosły się one o średnio 32 złote.  
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce na Malcie
o średnio 342 złote, a również znaczne w Maroku i na Majorce, na których wyniosły one odpowiednio 205 i 190 złotych. Wyraźnie mniejsze były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji i na Cypr o średnio 84 i 49 złotych, a na pozostałych kierunkach ceny w tym ujęciu rosły. Największe zwyżki ósmy raz z rzędu miały miejsce w Portugalii o 191 złote, a w mniejszej skali wrosły ceny wyjazdów do Albanii - o 75 złotych.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), istotnie podniosły się jedynie średnie ceny wycieczek do Bułgarii
o 43 złote, a w stopniu nieznacznym do Egiptu o zaledwie 2 złote. Na pozostałych kierunkach ceny wyjazdów w tym ujęciu spadły - umiarkowanie do Turcji i Grecji o średnio 24 i 40 złotych, a w istotniejszym stopniu na Wyspy Kanaryjskie o średnio 76 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w tym ujęciu kolejny raz miał miejsce na Malcie
o średnio 686 złotych. Znacznie mniejsze zniżki były udziałem w Maroka i Majorki o średnio 228 i 138 złotych, a na pozostałych kierunkach wystąpiły wzrosty cen wycieczek. Stosunkowo niewielkie w Albanii i na Cyprze o 16 i 21 złotych, a umiarkowane w Tunezji i Portugalii o 65 i 136 złotych.

3. W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Exim Tours i Rainbow
o około 280 i 260 złotych. Znaczne roczne zniżki cen odnotowano również w biurze Coral Travel o około 175 złotych, a w mniejszej skali w biurach Sun & Fun i TUI Poland o około 120 i 70 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od blisko 65 złotych do ponad 210 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 50 ofert (poprzednio 56, przed rokiem 42, a przed dwoma laty 32 oferty). Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow, które odnotowało 35 takich ofert (poprzednio też 35 ofert, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 25 ofert) oraz biuro Coral Travel z liczbą 28 ofert (poprzednio też 28 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma laty 20 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours
6 i 5 ofert oraz Coral Travel 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland po 9 i 8 ofert, przed biurem Coral Travel 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland 9 ofert oraz Rainbow i Itaka 5 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland 9 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 6 ofert, a w Bułgarii biura TUI Polandi Coral Travel po 3 oferty. W zestawieniu z okresem sprzed roku, biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, w Tunezji i Turcji, biuro Rainbow w Grecji i Tunezji, a biuro Coral Travel w Tunezji, Turcji i Bułgarii.

4. W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W szesnastym zestawieniu w tym sezonie letnim po raz trzeci z rzędu miała miejsce rzadka dotychczas sytuacja, bowiem zarówno skład czołowej piątki jak również kolejność organizatorów pozostała taka sama sam jak poprzednio. Warto jednakże zwrócić uwagę, że dzięki niedużej obniżce cen wycieczek w ostatnim tygodniu biuro Coral Travel nieco zwiększyło przewagę pod względem wielkości ujemnego odchylenia od poziomu rynkowej referencyjnej ceny ofertowej nad kolejnymi na liście biurami TUI Poland i Exim Tours



Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym podobnie jak w poprzednich kilku zestawieniach trzy pierwsze pozycje zajmowały biura TUI Poland, Grecos i Coral Travel. Tak jak przed tygodniem i dwoma tygodniami na pozycję obecnego lidera awansowało z pozycji trzeciej biuro Coral Travel przesuwając o jedną pozycję w dół biuro TUI Poland, a o dwie biuro Grecos.

Zestaw organizatorów w obecnej tabeli różni się od zeszłorocznego obecnością w nim biura Rainbow, które awansowało z pozycji dziewiątej przed rokiem (poza obrębem zestawienia) na piątą obecnie i jest to skutek zaznaczonej wcześniej w punkcie 3. tego materiału dużej rocznej obniżki cen u tego organizatora, podobnej jak w biurze Exim Tours, które awansowało z pozycji piątej przed rokiem na trzecią obecnie. Pierwszą piątkę sprzed roku opuściło biuro Best Reisen



Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Tanie linie: nieduże wzrosty cen przelotów na kierunkach turystycznych u obu tanich przewoźników

W tym zestawieniu dotyczącym sezonu lato 2021 kontynuujemy schemat przedstawiania sytuacji w zakresie cen przelotów na kierunkach turystycznych w liniach Ryanair i Wizzair jaki prezentowaliśmy od stycznia 2018. Dla sezonu letniego jest ona
podobnie jak dla zimowego - prezentowana na bieżąco raz na dwa tygodnie w postaci wykresów z dodatkowym krótkim komentarzem.  

Na wykresach grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w okresie wysokiego sezonu letniego 2021, a cieńsza w poprzednim, czyli w sezonie letnim 2020. Wraz z upływem czasu będą do niej odnoszone ceny tego sezonu reprezentowane przez linię grubszą z zielonymi lub czerwonymi polami tak jak było to czynione dotychczas. Zielone pole pomiędzy liniami oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost.

Na wykresach zostały uwzględnione jedynie te rejsy (tym razem 51 połączeń w Ryanair i 24 w Wizzair), które występowały w obu wymienionych sezonach jednocześnie.

Przebieg zmian cen w liniach Ryanair przedstawiają poniższe wykresy



W porównaniu z okresem sprzed dwóch tygodni ceny przelotów na kierunkach kanaryjskich (obecnie jedynie Teneryfa z Warszawy i z Wrocławia) po miesiącu ich stabilizacji wróciły do zniżek wpisując się tym samym w widoczny w dłuższym okresie spadkowy trend cen. Niskie ceny przelotów na kierunkach kanaryjskich (pomimo wzrostu cen paliwa lotniczego, co na dłuższych trasach ma istotne znaczenie) może mieć związek z nadal niepewną sytuacją epidemiczną na niektórych wyspach archipelagu, a to może mieć redukujący wpływ na  popyt turystyczny na tym kierunku.

Na pozostałych kierunkach odnotowano niewielki spadek cen przy nadal dość znaczącej rocznej skali zniżek (144 złote, czyli o prawie 20 procent), choć była ona nieco mniejsza niż dwa tygodnie temu, gdy wyniosła 24 procent.

W relacji z poprzednim sezonem ponownie w największym stopniu spadły średnie ceny przelotów do Grecji, Hiszpanii oraz Portugalii
o 286, 244 i 220 złotych. Nieco mniejsze były spadki cen na kierunkach włoskich o średnio 176 złotych, zaś w niedużym stopniu wzrosły ceny rejsów do Bułgarii o 20 złotych.

Przebieg zmian cen w liniach Wizzair przedstawiają poniższe wykresy



Kierunki kanaryjskie w tych liniach reprezentowane są obecnie przez cztery rejsy tygodniowo na Teneryfę - dwa z Katowic i dwa z Warszawy oraz jeden rejs na Fuerteventurę z Katowic. W okresie ostatnich dwóch tygodni ceny przelotów na tym kierunku powróciły obniżyły się w niewielkim stopniu (10 złotych) i po raz piąty były niższe od cen z poprzedniego sezonu. Skala rocznej różnicy w tym okresie nadal pozostaje znaczna (kolejne różnice 78, 198 i 417, 432 i 398 złotych), ale niebawem ulegnie najprawdopodobniej zmniejszeniu z powodu znacznych spadków cen przed rokiem wywołanych negatywnym wpływem pandemii na międzynarodowy ruch lotniczy.

Na pozostałych kierunkach ceny rejsów utrzymują się od czerech tygodni na dość stabilnym poziomie. Obecnie są one nadal wyraźnie niższe, czyli o 145 złotych i o prawie 15 procent, od odpowiednich cen sprzed roku.

W relacji z poprzednim sezonem podobnie jak w poprzednim zestawieniu najbardziej spadły ceny przelotów do Portugalii, Grecji i Bułgarii
o średnio 258, 215 i 187 złotych, W mniejszej natomiast skali spadły ceny rejsów do Włoch i Hiszpanii o 133 i 126 złotych.

Powoli wkraczamy już w okres, w którym porównania cen wycieczek i przelotów lotniczych na kierunkach turystycznym odnoszone będą w relacji z cenami jakie występowały w czasie pierwszej wiosennej fazie pandemii. Powinno to spowodować, że ceny bieżące i sprzed roku znacznie zbliżą się do siebie, a nawet może dojść do odwrócenia teraźniejszej sytuacji, czyli wyższych cen obecnych od cen z zeszłego sezonu.



Zachęcamy wszystkich związanych z turystyką do czytania naszych opracowań i materiałów.


Zespół Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA i www.wczasopedia.pl


Tekst oraz wykresy zostały przygotowane w celach wyłącznie informacyjnych i nie stanowią analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 206 poz. 1715) oraz Ustawy z 29 lipca 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 183 poz.1538 z późn. zmianami).

Autorzy działali z należytą starannością i rzetelnością, nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania odbiorcy podjęte na podstawie niniejszego tekstu i wykresów oraz za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.

Link do aktualnej Analizy Cen (kliknij na raport poniżej):

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego