211108Analiza Cen ZIMA - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

211108Analiza Cen ZIMA

O Nas > Raporty TravelDATA
 

Informacja Branżowa firmy TravelDATA
dla uczestników Programu Transparentny Touroperator
oraz biur agencyjnych i osób zarejestrowanych na Wczasopedii


8.11.2021 - Analiza Cen Imprez Turystycznych - ZIMA
Ponowne przyspieszenie wzrostu cen zimowych wycieczek w biurach podróży…


Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie zimowym 2021/22. Obejmuje ona okres pierwszego tygodnia zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego definiowanego jako 31 stycznia - 6 lutego 2022 roku.  Analizy są wysyłane podmiotom zarejestrowanym na portalu www.wczasopedia.pl.

1. Podobnie jak przed rokiem stosujemy w raportach wizualizację omawianej tematyki cen imprez turystycznych i połączeń lotniczych w postaci mapek. Ponieważ obecnie zestawienia są sporządzane co dwa tygodnie, czyli naprzemiennie dla zimy i lata, to mapki przedstawiają zmiany cen wobec poprzedniego tygodnia, a nie wobec poprzedniego zestawienia. Wersję odniesienia wobec poprzedniego tygodnia wybraliśmy uznając, że ostatnie zmiany są istotniejsze dla śledzenia aktualnej sytuacji, a różnicę cen wobec poprzedniego zestawienia można łatwo uzyskać porównując ceny z dwóch kolejnych edycji raportów.

Przedstawiane w zestawieniach sezonu lato 2021 przebiegi wahań średniej ceny pojawią się dla sezonu zima 2021/22, gdy liczba notowań będzie na tyle duża, że będzie pozwalała i uzasadniała sporządzenie wykresów dla przebiegów średnich cen wycieczek. To samo dotyczy średnich cen przelotów na kierunkach turystycznych w wiodących tanich liniach lotniczych.

2. Niniejsze zestawienie obejmuje trzecie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2021/22 definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2022 roku (31.01-06.02.2022), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego. Ceny zostały zebrane 4 listopada i porównane z cenami z 28 października tego roku, a w porównaniach rok do roku z cenami z 4 listopada 2020 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 31 stycznia-6 lutego 2022, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 101 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach wzrosty wyniosły 100 i 18 złotych. W minionym tygodniu ceny imprez turystycznych najbardziej podniosły się na wyspie Lanzarote (poprzednio ceny tam najbardziej spadły)
o 341 złotych, a mniejsze zwyżki odnotowano na Synaju i w Marsa Alam o 230 i 149 złotych.

Największe spadki cen wystąpiły na wyspie Fuerteventura
o średnio 91 złotych oraz w Maroku i na Malcie o 52 i 50 złotych.

W analogicznym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek rosły o odpowiednio 61 i 10 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka



2. Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2021 (okres 18-24 stycznia) i 2022 (okres 31 stycznia
6 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 335 złotych (poprzednio ceny były wyższe o 359 i 263 złote). Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów wycieczek na Teneryfę o średnio aż 777 złotych, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Cypr i Lanzarote o średnio 753 i 723 złote.

Największy roczny spadek cen imprez turystycznych odnotowano na tunezyjskiej Dżerbie
o 338 złotych, a wyraźnie mniejszy na Fuerteventurze o średnio 77 złotych.

W tym samym okresie przed rokiem notowano niższe ceny w ujęciu rocznym o 304 złote, a zatem w dość zbliżonej skali do ich rocznych wzrostów w tygodniu obecnym.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czterdziesty pierwszy z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala ich negatywnego wpływu była rekordowo wysoka.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,21 zł/litr wobec 1,72 zł/litr przed rokiem, co oznacza roczny wzrost o 86,6 procent, zaś przed tygodniem cena była wyższa o 79,2 procent, a przed dwoma o 80,2 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta kolejny raz była nieco słabsza niż przed rokiem. Dla uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło ponad 1,1 procent, podczas gdy przed tygodniem polska waluta była silniejsza o około 0,1 procent, a przed dwoma tygodniami słabsza o 1,3 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek tym razem był w serii czterdziestu jeden tygodni rekordowo negatywny dla  organizatorów, gdyż zawierał się w przedziale +240/+250 złotych, czyli znacznie bardziej niekorzystnym niż przed tygodniem gdy wyniósł +190/+200 złotych, a tylko nieznacznie mniej korzystnym niż przed dwoma, gdy zawierał się w przedziale +235/+245 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka



Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) istotniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny wzrosły wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 507 złotych, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 100 złotych. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu na Synaju
o średnio 688 złotych, a wyraźnie mniejsze zwyżki odnotowano w Hurghadzie i w Marsa Alam o średnio 421 i 411 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich wzrost średnich cen rok do roku był nieco mniejszy i wyniósł średnio 412 złotych, podczas gdy w sezonie poprzednim w skali rocznej ceny wycieczek spadły o 369 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największe wzrosty cen odnotowano na Teneryfie i Lanzarote - o 777 i 723 złote, znacznie mniejszy na Gran Canarii
o 226 złotych, a na Fuerteventurze ceny w ujęciu rocznym spadły o średnio 77 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach największe roczne wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Cyprze i w Portugalii
o średnio 753 i 387 złote, mniejsze na Tureckiej Riwierze i Malcie o 236 i 133 złote, a zupełnie nieznaczne w Maroku o 11 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym w ujęciu rocznym ceny w ostatnim tygodniu wykazały spadek okazała się Dżerba, a wyniósł on średnio 338 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019/2020 dla wylotów pierwszym tygodniu lutego 2022 na dwóch wiodących kierunkach zimowych zmiany średnich cen wycieczek wzrosły, ale w znacznie różniącej się skali. Znaczny wzrost cen w tym ujęciu miał miejsce w Egipcie
o 407 złotych, a stosunkowo niewielki na kierunkach kanaryjskich   o średnio 43 złote.

Na mniej licznie odwiedzanych kierunkach największy dwuletni wzrost cen pobytu miał miejsce na Cyprze
o 931 złotych, a zdecydowanie mniejsze były zwyżki na Tureckiej Riwierze i w Portugalii o 49 i 34 złote. Na pozostałych kierunkach w ujęciu dwuletnim odnotowano przeceny, z których mniejsze wystąpiły w Tunezji i na Malcie o 338 i 365 złotych, a zdecydowanie największa miała miejsce w Maroku, gdzie ceny spadły o średnio 1016 złotych.

Kolejne bieżące wzrosty cen imprez egzotycznych

Wysokie ceny paliwa i ponownie słabnący złoty w znacznym stopniu wspierają rosnące cen tzw. egzotyki. W okresie ostatniego tygodnia ceny wzrosły o średnio 80 złotych (poprzednio o 110 złotych). Największe zwyżki miały miejsce w Meksyku i na Kubie
o 131 i 113 złotych, nieco mniejsze w Kenii i w ZEA o 69 i 60 złotych, w najmniejszej skali wzrosły średnie ceny wycieczek na Dominikanę o 26 złotych.

W ujęciu rocznym ceny były wyższe o 743 złote, zaś przed dwoma tygodniami roczna zwyżka była mniejsza i wyniosła 504 złote. W największym stopniu podniosły się roczne ceny wycieczek do Meksyku i na Dominikanę
o średnio 1482 i 1296 złotych (w ubiegłym sezonie spadły odpowiednio o aż 1635 i 1891 złotych), w mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Kenii i na Kubę o 788 i 163 złote, a nieznaczny spadek cen imprez miał miejsce w ZEA o 15 złotych.

3. W drugim tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z rokiem ubiegłym średnie ceny u wszystkich dużych i średnich organizatorów wzrosły. Najskromniejszy wzrost średnich cen odnotowano w biurze Itaka
o około 55 złotych, zaś większy, ale jeszcze poniżej średniej, w biurach Rainbow i Sun&Fun o około 240 i 285 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny imprez zimowych wzrosły w skali od 390 (biuro Coral Travel) do aż ponad 1850 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera ponownie zajmowało biuro TUI Poland z liczbą 11 ofert (poprzednio 12 ofert, przed rokiem 14, a przed dwoma 16 ofert), które wyprzedzało biura Itaka
10 ofert (poprzednio 13 ofert, przed rokiem 9, a przed dwoma 7 ofert) oraz Exim Tours - też 10 ofert (poprzednio 8 ofert, przed rokiem 10, a przed dwoma 9 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Sun&Fun
7 i 5 ofert, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland i Rainbow 7 i 6 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, a biura Itaka i Exim Tours utrzymały swoje pozycje.

4. Po raz trzeci w tym sezonie zimowym przedstawiamy również tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy wielokrotnie, w  tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

W trzecim zestawieniu w tym sezonie zimowym w składzie pierwszej piątki nastąpiły w okresie minionych dwóch tygodni znaczne zmiany. Jej skład opuściły biura TUI Poland (spadek z pozycji 2 na 8), Exim Tours (z pozycji 3 na 6) oraz Oasis (z pozycji 5 na 13). Do czołowej tabeli awansowały biura Sun&Fun (z pozycji 6 na 3), Prima Holiday (z pozycji 7 na 4) oraz Itaka (z 11 na 5), a przyczynami tych przesunięć były zwykle istotne zwyżki lub obniżki cen ofertowych.

Na czele trzeciego w tym roku zestawienia dla sezonu zimowego znalazło sie biuro Best Reisen, które awansowało na nie z pozycji czwartej w wyniku znaczącej obniżki cen ofertowych, przesuwając tym samym o jeden szczebel w dół poprzedniego lidera, czyli biuro Coral Travel



Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Best Reisen, TUI Poland i Coral Travel. Liderem podobnie jak przed rokiem pozostało biuro Best Reisen, biuro Coral Travel awansowało z pozycji 3 na 2, a biuro TUI Poland opuściło pierwszą piątkę. Skład organizatorów w obecnej tabeli różni się od zeszłorocznego obecnością nim biura Sun&Fun (awans z pozycji 6 na 3), Prima Holiday (z 8 na 4) oraz Itaka (awans z pozycji 11 na 5). Tabelę opuściły (oprócz TUI Poland) jeszcze biura Exim Tours i Oasis



Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.


Zachęcamy wszystkich związanych z turystyką do czytania naszych opracowań i materiałów.

Zespół Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA i
www.wczasopedia.pl



Tekst oraz wykresy zostały przygotowane w celach wyłącznie informacyjnych i nie stanowią analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 206 poz. 1715) oraz Ustawy z 29 lipca 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 183 poz.1538 z późn. zmianami).

Autorzy działali z należytą starannością i rzetelnością, nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania odbiorcy podjęte na podstawie niniejszego tekstu i wykresów oraz za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.




Link do aktualnej Analizy Cen - wersja dla mediów (kliknij na raport poniżej):

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego