Analiza Cen ZIMA - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Analiza Cen ZIMA

Klub Wczasopedia > Klub Wczasopedia
 

Informacja Branżowa firmy TravelDATA
dla uczestników Programu Transparentny Touroperator
oraz biur agencyjnych i osób zarejestrowanych na Wczasopedii


18.01.2022 - Analiza Cen Imprez Turystycznych - ZIMA
Przed feriami ceny wycieczek, w tym egzotyki, w delikatnym trendzie spadkowym…


Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie zimowym 2021/22. Obejmuje ona okres pierwszego tygodnia zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego definiowanego jako 31 stycznia - 6 lutego 2022 roku.  Analizy są wysyłane podmiotom zarejestrowanym na portalu www.wczasopedia.pl.

1. Podobnie jak przed rokiem stosujemy w raportach wizualizację omawianej tematyki cen imprez turystycznych i połączeń lotniczych w postaci mapek. Ponieważ obecnie zestawienia są sporządzane co dwa tygodnie, czyli naprzemiennie dla zimy i lata, to mapki przedstawiają zmiany cen wobec poprzedniego tygodnia, a nie wobec poprzedniego zestawienia. Wersję odniesienia wobec poprzedniego tygodnia wybraliśmy uznając, że ostatnie zmiany są istotniejsze dla śledzenia aktualnej sytuacji, a różnicę cen wobec poprzedniego zestawienia można łatwo uzyskać porównując ceny z dwóch kolejnych edycji raportów.

W tym zestawieniu z powodu braku niektórych danych porównawczych (przesunięte ferie zimowe z powodu Covid 19) zakres prezentowanych informacji jest nieco węższy od standardowego.

2. Niniejsze zestawienie obejmuje ósme w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2021/22 definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2022 roku (31.01-06.02.2022), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego. Ponieważ w poprzednim sezonie zmieniono termin ferii zimowych ze względu na COVID19 (pierwszy tydzień 10.01-17.01.2021) jest to już ostatnie porównanie cen w okresie zimowym, a dane porównawcze są w tej sytuacji z dnia 7.01 2021 roku.

Ceny zostały zebrane 13 stycznia i porównane z cenami z 6 stycznia tego roku, a w porównaniach rok do roku z cenami z 7 stycznia 2020 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 31 stycznia-6 lutego 2022, średnie ceny spadły wobec poprzedniego tygodnia o 28 złotych, podczas gdy w poprzednich  zestawieniach ceny spadły o 14 i 150 złotych, a w zestawieniach wcześniejszych wystąpiły zwyżki cen, które wyniosły 33, 13, 101, 18 i 100 złotych.

W minionym tygodniu ceny imprez turystycznych ponownie najbardziej spadły w Maroku i to o średnio aż 953 złotych, a w zdecydowanie mniejszym stopniu obniżyły się Marsa Alam i na Lanzarote
o 195 i 36 złotych (w poprzednim zestawieniu ceny ostatnim z tych kierunkach dośc istotnie się podniosły).

Największe wzrosty cen w minionym tygodniu wystąpiły na Teneryfie
o średnio 330 złotych oraz na Fuerteventurze i Malcie o 148 i 106 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zmieszczonym poniżej wykresie.




2. Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2021 (7
14 stycznia) i 2022 (okres 31 stycznia 6 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 1071 złotych (poprzednio ceny także były wyższe o 726, 532, 461, 453, 335, 359 i 263 złote). Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów na Gran Canarię o średnio aż 2137 złotych, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Lanzarote i do Portugalii o średnio 2047 złotych i o 1147 złotych.

W minionym tygodniu nie odnotowano żadnego kierunku, na którym odnotowano spadek cen w porównaniach rocznych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz pięćdziesiąty pierwszy z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu, chociaż skala ich negatywnego wpływu jest o wiele mnejsza niż jeszcze kilka tygodni temu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,26 zł/litr wobec 2,13 zł/litr przed rokiem, co oznacza roczny wzrost o 53,1 procent, zaś przed tygodniem cena była wyższa o 50,0 procent, a przed dwoma o 48,8 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była tym razem nadal słabsza, ale w wyraźnie mniejszej skali niż przed rokiem. Dla uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło około 2,1 procent, podczas gdy przed tygodniem polska waluta była słabsza o 2,6 procent, a przed dwoma tygodniami o 3,3 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek tym razem był nadal negatywny dla organizatorów, gdyż zawierał się w przedziale +210/+220 złotych, czyli podobnym jak przed tygodniem, gdy wyniósł +200/+210 złotych i przed dwoma tygodniami, gdy wynosił +205/+215 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach zimowych obrazuje zamieszczony poniżej wykres.




Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) kolejny raz istotniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich, gdzie wzrost średnich cen rok do roku wyniósł średnio aż 1287 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największe wzrosty cen odnotowano na Gran Canarii i Lanzarote - o 2137 i 2047 złotych, a znacznie mniejsze na Fuerteventurze i Teneryfie
o 618 i 346 złotych.

Mniejsza była dynamika rocznego wzrostu cen w Egipcie, gdzie podniosły się one wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 1023 złote. W nieco większym stopniu podniosły się w skali rocznej ceny pobytu w Hurghadzie
o średnio 1029 złotych, a nieznacznie mniejsze zwyżki odnotowano w Marsa Alam o średnio 1018 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach w zakresie dostępnych rocznych porównań cen odnotowano tylko dwa kierunki, na których ceny wzrosły, a mianowicie Portugalię i Cypr, gdzie ceny wzrosły o średnio 1157 i 217 złotych.

Stabilizacja średniej ceny wycieczek egzotycznych

W ostatnich tygodniach obserwujemy stopniowe osłabienia presji na wzrost cen wyjazdów egzotycznych. W okresie ostatniego tygodnia ceny wyjazdów na tych kierunkach spadły o średnio 45 złote, podczas gdy w poprzednim dwóch zestawieniach spadki wyniosły 23 i 43 złote, a we wcześniejszych ceny jeszcze wzrastały o 30 i 221 złotych. Zniżki cen pobytu miały miejsce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
o 148 złotych i na Kubie o 113 złotych, natomiast w zupełnie nieznacznej skali spadły ceny wyjazdów na do Kenii o 4 złote. W niewielkiej skali podniosły się średnie ceny na Dominikanie o 79 złotych, a w znacznie większej do Meksyku o średnio 412 złotych.

W ujęciu rocznym średnie ceny były niższe o 519 złotych, natomiast przed dwoma, czterema i sześcioma tygodniami średnie roczne zwyżki wyniosły
dwukrotnie po 771 i 761 złotych, a przed ośmioma tygodniami roczne ceny były wyższe o aż 1169 złotych. Tym razem znacznie niższe niż przed rokiem były ceny pobytu w Meksyku o średnio 2885 złotych i na Kubie o średnio 1410 złotych. Na pozostałych kierunkach roczne ceny wzrosły - w nieznacznym stopniu na Dominikanie o 21 złotych, w umiarkowanym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich o srednio 244 złote, a najbardziej zdecydowanie w Kenii o średnio 1436 złotych.

3. W siódmym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z rokiem ubiegłym ceny wyjazdów wśród dużych i średnich organizatorów najbardziej obniżyły się jedynie w biurach Best Reisen i Exim Tours
o średnio około 640 i 200 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny imprez zimowych wzrosły w skali od 600 do aż około 1550 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to po jednotygodniowej przerwie na pozycję lidera wróciło biuro TUI Poland z liczbą 15 ofert (poprzednio 13 ofert), które wyprzedziło biuro Itaka - 8 ofert (poprzednio 7 ofert) oraz biur Rainbow
6 ofert (poprzednio 15 ofert) oraz Coral Travel 6 ofert (poprzednio 8 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel
5 ofert oraz TUI Poland i Sun&Fun po 3 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland 10 ofert oraz Itaka i Rainbow 3 i 2 oferty.

4. Po raz ósmy w tym sezonie zimowym przedstawiamy również tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy wielokrotnie, w  tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

W ósmym i ostatnim zestawieniu w tym sezonie zimowym zarówno skład tabeli jak i kolejność pozycji zajmowanych w niej przez poszczeególne biura podroży pozostały takie same



Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Nekera i Best Reisen. To drugie biuro zachowało swoja pozycję, a biuro Nekera wypadło poza pierwsza piatkę. Na pozycję lidera awansowało biuro Coral Travel (z 4), a na trzecią biuro Sun&Fun (z 6). W sklad tabeli awansowały także biuro Exim Tours (z 8 na 4) oraz biuro Rainbow (z 6 na 5)



Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.


Zachęcamy wszystkich związanych z turystyką do czytania naszych opracowań i materiałów.

Zespół Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA i
www.wczasopedia.pl



Tekst oraz wykresy zostały przygotowane w celach wyłącznie informacyjnych i nie stanowią analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 206 poz. 1715) oraz Ustawy z 29 lipca 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 183 poz.1538 z późn. zmianami).

Autorzy działali z należytą starannością i rzetelnością, nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania odbiorcy podjęte na podstawie niniejszego tekstu i wykresów oraz za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.




Link do aktualnej Analizy Cen - wersja dla mediów (kliknij na raport poniżej):

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego