Wiadomości - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

ITAKA kupuje Novaturas

Opublikowany przez Informacja Prasowa w Firmy w turystyce · 29/6/2017 19:48:35
ITAKA kupuje Novaturas

ITAKA Holdings („ITAKA"), największa turystyczna korporacja w Polsce i największy touroperator w Europie Środkowo-Wschodniej podpisała umowę w sprawie zakupu całego pakietu akcji spółki Novaturas, największego biura podróży w krajach bałtyckich. Decyzja Zarządu ITAKA Holdings w osobach: Mariusz Jańczuk, Leszek Szagdaj, Piotr Henicz i Michał Wróbel jest konsekwencją obranej drogi rozwoju i strategii firmy. Sprzedającym jest Polish Enterprise Fund VI ("PEF VI"), fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (“Enterprise Investors”).

  • Wartość potencjalnej transakcji nie została ujawniona;

  • Transakcja wymaga zgody litewskiego urzędu antymonopolowego.


W 2007 roku za 40 milionów EUR PEF VI objął 71% akcji spółki Novaturas inwestując w jej dalszy rozwój. Dziś Novaturas jest liderem rynku touroperatorów na Litwie, Łotwie i w Estonii. Jego niezawodność i reputacja wśród klientów w połączeniu z dobrą sytuacją makroekonomiczną i rosnącą konsumpcją wewnętrzną w krajach bałtyckich pomogły spółce stać się graczem numer jeden w regionie. Novaturas oferuje szeroką gamę produktów, w skład której wchodzą pakiety wakacyjne, wycieczki objazdowe oraz wyjazdy narciarskie. Zróżnicowany portfel kierunków obejmuje wszystkie popularne miejsca wypoczynku, takie jak Turcja, Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie i Grecja, a także zimowe wyjazdy do Włoch i Francji. W 2016 roku spółka odnotowała przychody w wysokości 104 milionów EUR.

ITAKA jest niekwestionowanym liderem na polskim rynku turystycznym i największym touroperatorem w Europie Środkowo
Wschodniej. W ciągu 28 lat działalności ITAKA podejmowała pionierskie działania na polu rozwijającego się rynku podróży zagranicznych. Wiodącą pozycję ITAKI na polskim rynku potwierdzają wyniki osiągnięte przez firmę za rok 2016: obrót: 1.815 mld PLN i 637.000 obsłużonych Klientów. Skonsolidowany zysk brutto ITAKA Holdings wyniósł 64 mln PLN. ITAKA ma 170 Salonów firmowych w Polsce i 3 za granicą: w Wilnie, Kaliningradzie i Brześciu oraz ponad 1000 punktów agencyjnych.

Enterprise Investors
jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 roku i utworzyła osiem funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2 miliardy EUR. Fundusze te zainwestowały ponad 1,7 miliarda EUR w 137 spółek działających w różnych sektorach gospodarki. Fundusze te zakończyły inwestycje w 121 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości blisko 3,4 miliarda EUR.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego