Wiadomości - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Lasek: Klienci biur podróży dopłacą za bezpieczeństwo

Opublikowany przez turystyka.rp.pl w Trendy w turystyce · 8/6/2016 23:02:26




Lasek: Klienci biur podróży dopłacą za bezpieczeństwo

O ochronie na wypadek upadłości biur podróży, potrzebie uregulowania szlaków turystycznych i pomysłach na promocję turystyki mówi "Rzeczpospolitej" wiceminister sportu i turystyki Dawid Lasek

Katarzyna Wójcik, dziennikarka działu prawnego "Rzeczpospolitej": Zbliża się nowy sezon wakacyjny. W zeszłym roku upadły tylko trzy biura podróży, ale był rok, gdy zbankrutowało ich kilkanaście, a ich klienci nie odzyskali pieniędzy wpłaconych na wycieczki. Wykupione przez biura gwarancje były zbyt niskie. Czy przewidziany w projekcie nowelizacji ustawy o usługach turystycznych Turystyczny Fundusz Gwarancyjny rozwiąże ten problem?

Dawid Lasek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki odpowiedzialny za turystykę: Myślę, że tak. Chcemy, by fundusz wzmocnił system zabezpieczeń na wypadek niewypłacalności biur podróży. Będzie uruchamiany tylko wówczas, gdy zabraknie środków z gwarancji, które biura kupują obecnie. Chcę jednak podkreślić, że prawidłowo stosowane przepisy działają. Ochronę klienta może natomiast osłabiać niestosowanie tych przepisów przez samych przedsiębiorców lub niektóre zdarzenia nadzwyczajne występujące na rynku, które wpływają znacząco na sytuację finansową firm. Chodzić może np. o kryzys gospodarczy wywołujący jednoczesną niewypłacalność wielu podmiotów, niepokoje i zamieszki w turystycznych rejonach świata, anomalie pogodowe wpływające na zmiany ruchu turystycznego. Zdarzenia te nie świadczą o wadliwości przepisów, ale mogą stanowić dodatkowe ryzyko dla klientów. Pracujemy nad możliwym niwelowaniem tego ryzyka.

Skoro system jest dobry, po co go zmieniać?

Prawo jest dobre, ale wiele zależy od tego, jak zachowują się uczestnicy tego systemu. Czasem kupują zbyt niskie gwarancje. Co więcej, rynek jest trudny. Obecnie ryzyko bankructwa zależy nie tylko od kondycji finansowej organizatora turystyki, ale też od sytuacji międzynarodowej. Spada popyt na popularne do tej pory kierunki, czyli kraje arabskie w basenie Morza Śródziemnego. Mogą mieć też miejsce sytuacje zupełnie nieprzewidywalne, np. zamachy terrorystyczne czy katastrofy naturalne. Skala ryzyka jest więc coraz większa.

Chcemy zapewnić polskim turystom bezpieczeństwo także w takich sytuacjach. Jesteśmy na ostatniej prostej. Nasz projekt nowelizacji ustawy o usługach turystycznych został już przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Niebawem trafi na posiedzenie rządu.

Czyli jest szansa, że nowe zabezpieczenie zacznie funkcjonować już w tym sezonie?

Tak. Ochroną Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego zostaną objęci konsumenci, których umowy zostały zawarte przed wejściem ustawy w życie, ale nie zostały zrealizowane na skutek niewypłacalności organizatora imprezy zgłoszonej po wejściu w życie nowelizacji. Część przepisów ma zacząć obowiązywać już 14 dni od publikacji nowych regulacji w dzienniku ustaw. W razie bankructwa biura TFG będzie mógł zaciągnąć zobowiązanie i z tych pożyczonych pieniędzy pokryć ewentualne roszczenia turystów.
..

Źródła artykułu:


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego