Aktualne Ceny Last Minute - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualne Ceny Last Minute

Klub Wczasopedia > Klub Wczasopedia
 

Informacja Branżowa firmy TravelDATA
dla uczestników Programu Transparentny Touroperator
oraz biur agencyjnych i osób zarejestrowanych na Wczasopedii


23.06.2017: Sprzedaż wycieczek w branży kuleje, a w biurze Rainbow rośnie …

Przedstawiamy kolejne zestawienie cen lastów dla wylotów w dniach 3-9 lipca 2017 roku. Pokazuje ono zmiany cen dla tego okresu pomiędzy czwartkowymi popołudniami 15 i 22 czerwca.

Średnie ceny takich wyjazdów w ostatnim  tygodniu nieco wzrosły - o 21 złotych, co może mieć związek z obserwowanym ostatnio trendem powracania bieżącej dynamiki popytu na zagraniczne wyjazdy do wyższych poziomów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że trzy ostatnie raporty z systemu MerlinX pokazywały narastające spadki sprzedaży wycieczek lotniczych.

Na najważniejszych kierunkach wzrosty wykazały średnie ceny wycieczek do Turcji, Egiptu i Bułgarii - o średnio 62, 15, 7 złotych, a na pozostałych kierunkach, czyli kanaryjskich oraz greckich ceny lastów spadły
o średnio 16 i 13 złotych.

Na wszystkich tych kierunkach zmiany cen w poszczególnych regionach i na wyspach były dość podobne do wymienionych średnich, a od „normy” odstawała jedynie Fuerteventura, gdzie ceny spadły o 180 złotych.

Na mniejszych kierunkach najbardziej wzrosły średnie ceny wycieczek na Maltę i do Maroka - o 238 i 187 złotych, w mniejszym stopniu do Tunezji i Portugalii - o 52 i 10 złotych, a spadły ceny lastów na Majorkę i na Cypr
o 31 i 41 złotych.

W porównaniach rok do roku kolejny raz odnotowano wysoki wzrost cen wycieczek, który średnio wyniósł 222 złote (w poprzednim zestawieniu było to 276 złotych), co jest w dużej mierze skutkiem relatywnie niewysokich cen imprez sprzed roku, gdyż popyt w ostatnich 3 tygodniach nie przewyższał znacząco ubiegłorocznego (według raportów  PZOT był nawet o prawie 5 procent niższy), a ważne czynniki kosztotwórcze, którymi są kursy walut i ceny paliwa lotniczego kształtowały się korzystniej niż przed rokiem.

Zdecydowanie droższe niż przed rokiem są teraz dość tanie wówczas kierunki greckie i tureckie
o średnio 516 i 339 złotych, w mniejszym stopniu wzrosły średnie ceny lastów na kierunkach kanaryjskich i do Bułgarii o 149 i 118 złotych, a znaczący spadek odnotowały ceny w Egipcie średnio o 213 złotych.

Od „normy” wzrostów na poszczególnych kierunkach odbiegały zwłaszcza Turcja Egejska i Gran Canaria, gdzie ceny były wyższe rok do roku o 497 i 400 złotych oraz Teneryfa z cenami niższymi o 125 złotych.

Na pozostałych mniej istotnych kierunkach największe wzrosty cen rok do roku prezentują obecnie Portugalia, Maroko i Tunezja
o 311, 232 i 183 złote, a znacznie mniejsze Majorka, Cypr i Malta - o 78, 39 i 7 złotych.

Ceny w Ryanair znacznie wzrosły, ale poziomy zbliżone do sprzed roku

W tanich liniach Ryanair w porównaniu z poprzednim zestawieniem średnie ceny przelotów na głównych kierunkach turystycznych z wylotami w okresie 3-9 lipca znacząco wzrosły, a mianowicie z 860 do 984 złotych, a zatem o 124 złote lub 14,4 procent. Wyraźnie  większy był wzrost cen rejsów na Wyspy Kanaryjskie
z 1067 do 1313 złotych, a zatem o 246 złotych lub 23,1 procent, a łagodniejszy na pozostałych kierunkach z 791 do 874 złotych, czyli o 83 złote lub 10,6 procent.

W porównaniu do cen sprzed roku średnie ceny na głównych kierunkach turystycznych w liniach Ryanair były wyższe o zaledwie 0,5 procent, wzrosły bowiem z 779 do 860 złotych, przy czym spadły ceny na kierunkach kanaryjskich
z 1392 do 1313 złotych, a zatem o 79 złotych lub 5,7  procent, ale wzrosły na pozostałych kierunkach - z 841 do 874 złotych, a więc o 33 złote lub 3,9 procent.

Sprzedaż wycieczek w raportach MerlinX coraz słabsza

Najnowszy raport z systemu MerlinX obejmujący trzeci tydzień czerwca po raz trzeci z kolei przyniósł  ujemną dynamikę wzrostu sprzedaży najważniejszych dla branży wycieczek lotniczych, tym razem w wysokości minus 11,6 procent. Podana dynamika sprzedaży była znacznie niższa od dotychczasowego wskaźnika jej skumulowanego wzrostu (czyli liczonego od początku first minute) i dlatego
po jej uwzględnieniu -  zanotował on istotny spadek, a mianowicie z 19,9 do 18,3 procent.

Tym razem „winowajcą” był w dużym stopniu długi weekend, który zaabsorbował część klientów innymi sprawami niż rezerwacje wakacyjnych wyjazdów. Innym elementem jest też to, że
jak już  zaznaczaliśmy kilkakrotnie w ostatnich tygodniach - raportowana dynamika wzrostu w systemie MerlinX jest najprawdopodobniej nieco słabsza od rzeczywistej dynamiki ogólno rynkowej, na co zdaje się wyraźnie wskazywać podany w pierwszym czerwcowym raporcie stosunkowo niski wzrost liczby wyjazdów zrealizowanych w maju (+18,6 procent), podczas gdy dane podawane już przez niektóre lotniska wskazują na dynamikę zdecydowanie wyższą (około dwukrotnie).

Media chwalą … niski wzrost wynagrodzeń w Polsce

Poniedziałek przyniósł najnowsze dane GUS-u o wzroście wynagrodzeń Polaków w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 pracowników. Wywołały one niemały zachwyt dużej części mediów, choć ich realna dynamika była raczej skromna, bowiem wyniosła jedynie 3,43 procent. Zachwyty te wynikają prawdopodobnie z nikłej lub żadnej wiedzy wielu dziennikarzy o sytuacji w tym zakresie w innych krajach naszego regionu. A Polska nie powinna być porównywana z będącą pod tym względem w permanentnej stagnacji strefą euro (mała prędkość), tylko z podobnymi nam krajami naszego regionu (duża prędkość). Niestety pod tym względem nasz kraj wypada blado, co zauważył nawet „Financial Times” w tekście w którym ekspert użył sformułowania, że jest „pod wrażeniem tłumienia wynagrodzeń w Polsce" (za Bankier.pl).

Niska dynamika wzrostu wynagrodzeń realnych (jeśli się nie zmieni) będzie odgrywać kluczową rolę w wyhamowywaniu turystycznej koniunktury w naszym kraju.

W biurze Rainbow sprzedaż zimy na dużym plusie

Wczoraj po południu swój pierwszy raport dotyczący sprzedaży wycieczek sezonu zimowego, czyli w tym wypadku w dużej mierze wyjazdów na kierunki egzotyczne, ogłosił nasz jedyny giełdowy touroperator Rainbow. Wynika z niego, że do dnia 15 czerwca tego roku biuro to sprzedało o 16,8 procent wyjazdów więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, 12589 wycieczek wobec 10782 wycieczek w sezonie 2016. Jest to lepszy wynik niż przed rokiem, gdy dla podobnego okresu dynamika wzrostu sprzedaży zimy wyniosła plus 14,2 procent. Okres od połowy kwietnia przyniósł znaczące spowolnienie dynamiki wzrostu sprzedaży wycieczek w polskiej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej, a czerwiec (według systemy MerlinX) jak na razie wykazuje nawet 5-procentowe spadki.

Jednak jak to najczęściej bywało w przeszłości, Rainbow należący do trójki najbardziej prężnych biznesowo liderów polskiej turystyki nie zawodzi i nadal prezentuje wyniki świadczące o nieprzerwanej kontynuacji swoich biznesowych sukcesów.

Więcej informacji w tych i innych tematach w materiale tygodniowym w poniedziałek 26 czerwca.

Zachęcamy do czytania naszych materiałów i opracowań.


INDEKSY OPŁACALNOŚCI i ŚREDNIE CENY wyjazdów Last Minute do hoteli 3-gwiazdkowych, 4-gwiazdkowych i 5-gwiazdkowych:


Przykłady hoteli, których ceny LAST MINUTE najbardziej spadły w porównaniu z cenami z zeszłego roku na ten sam termin:


TUNEZJA: KONTYNENT I DJERBA:


TURCJA: RIWIERA i EGEJSKA:

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego