Aktualne Ceny Last Minute - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualne Ceny Last Minute

Klub Wczasopedia > Klub Wczasopedia
 

Informacja Branżowa firmy TravelDATA
dla uczestników Programu Transparentny Touroperator
oraz biur agencyjnych i osób zarejestrowanych na Wczasopedii


22.12.2017:Akcje Rainbow: rok +78 procent, pięć lat +1048 procent ...


Przedstawiamy trzecie i ostatnie zestawienie cen lastów dla wycieczek z sezonu zimowego dla wylotów w dniach 21-27 grudnia 2017, czyli na okres świąteczno-noworoczny. Pokazuje ono trendy zmian cen jakie miały miejsce pomiędzy czwartkowymi 14 i 21 grudnia tego roku.

Średnie ceny lastów w tym okresie bardzo mocno wzrosły - o średnio 386 złotych (poprzednio spadały o 6 i 88 złotych) - co ma zapewne związek ze sporym niedoborem ofert kupowanych przez osoby spóźnialskie. Mogły one być przekonane, że spokojnie zdążą z zakupem imprez po „zwykłej” cenie, jako że ostatni trend w zakresie cen lastów był generalnie spadkowy lub stabilny.

Z dużych kierunków praktycznie zabrakło już ofert na kierunkach kanaryjskich, a Teneryfa, która została jeszcze w sprzedaży wykazała monstrualny wzrost cen o średnio 1640 złotych. Na kierunkach egipskich ofert było znacznie więcej, ale i popyt w ostatniej chwili wyraźnie dopisał czego skutkiem był wzrost cen o średnio 214 złotych. Najbardziej wzrosły ceny na Synaju
o średnio 391 złotych, mniej w Hurghadzie o 201 złotych, a znacznie mniej w Marsa Alam o 49 złotych.

Na kierunkach o mniejszej wadze przewaznie odnotowano wzrosty cen lastów, w tym w Maroko o 601 złotych, a w mniejszej skali Na Tureckiej Riwierze i na Malcie
o 357 i 240 złotych. Spadły natomiast średnie ceny lastów do Portugalii - - 390 złotych.

Różnica cen lastów wobec ubiegłego sezonu
głównie z powodu dużego wzrostu cen bieżących  stała się z ujemnej (minus 116 złotych) znacząco dodatnia i wyniosła plus 409 złotych. Zdecydowanie bardziej kosztowne niż przed rokiem były kierunki kanaryjskie o średnio 1414 złotych, a egipskie zmniejszyły skalę przeceny wobec ubiegłego sezonu z poprzednich 860 złotych do 631 złotych obecnie.

Największa zniżka cen rok do roku w Egipcie ponownie wystąpiła  w Marsa Alam - o średnio 1045 złotych, a najmniejsza na Synaju - o zaledwie 101 złotych. Z pozostałych kierunków zdecydowanie wyższe były ceny w wycieczek do Maroka
o średnio 990 złotych, a nieco niższe na Maltę o 69 złotych.

W Ryanair znów duże wzrosty cen przelotów na kierunkach turystycznych

Średnie ceny biletów dla wylotów w dniach 21-27 grudnia 2017 w liniach Ryanair na kierunkach turystycznych w rozpatrywanym okresie (14 i 21 grudnia) kolejny raz mocno wzrosły, a mianowicie  z 1217 do 1556 złotych, czyli o 339 złotych lub 27,9 procent. Jeszcze większe zwyżki wystąpiły na kierunkach kanaryjskich
z 1455 do 2313 złotych, czyli o 858 złotych lub o 59 procent, a na pozostałych kierunkach ceny wzrosły w mniejszym stopniu - z 1038  do 1227 złotych, a zatem o 189 złotych lub o ponad 18 procent. W największym stopniu wzrosły ceny przelotów z Wrocławia na Teneryfę o 650 złotych lub prawie 42 procent, a spadły z Krakowa do Barcelony o 50 złotych, czyli o 51 procent.

Ciekawostką może być natomiast całkowite wykupienie rejsów z Warszawy na wszystkie wyspy Kanaryjskie (były tylko w Krakowa i z Wrocławia)

Ceny przelotów w porównaniu z cenami na ten sam okres przed rokiem stały się w liniach Ryanair także wyraźnie wyższe, bowiem wzrosły z 1391 do 1556 złotych, czyli o 165 złotych lub 11,9 procent. Średnie ceny na kierunkach kanaryjskich zdrożały z 1813 do 2313 złotych, czyli o prawie 28 procent, a na pozostałych kierunkach procentowa dynamika zwyżek rok do roku była znacznie mniejsza i wyniosła jedynie 5,4 procent (średnie ceny wzrosły z 1110 do 1227 złotych). Najmocniej wzrosły w tym czasie ceny przelotów z Krakowa na Gran Canarię - o 1105 złotych lub 84 procent (sic!), zaś obniżyły się z Warszawy do Barcelony - o 73 złote lub 7,2 procent.

Na razie powrót do dużej dynamiki wzrostu sprzedaży wycieczek

Najnowszy już dziesiąty z kolei raport z systemu MerlinX  dotyczący wyników sprzedaży na sezon turystyczny 2017/18, z którym można się zaznajomić w mediach (50/2018), pokazał wyraźną poprawę bieżącej dynamiki wzrostu sprzedaży imprez turystycznych.

W najważniejszym dla branży segmencie wycieczek lotniczych wyniosła ona +44,7 procent. Po części ta poprawa była jednakże związana z efektem bardzo niskiej bazy przed rokiem, bowiem wówczas adekwatny wzrost wyniósł jedynie 14,2 procent, co było w dużej części związane z wydarzeniami w polskim Sejmie, które zaniepokoiły część Polaków i obniżyły (na szczęście przejściowo) poziom nastrojów konsumenckich, a to natychmiast przeniosło się na słabszą sprzedaż usług z wyższej półki, do jakich należą w Polsce zagraniczne wycieczki.

Dwuletnia dynamika sprzedaży jednak spada

Warto jednak zwrócić uwagę, że stopniowo słabnie bardziej wyrównana (mniej podatna na fluktuacje) dynamika sprzedaży wycieczek w ujęciu dwuletnim. Ostatni odczyt oznacza zwiększenie sprzedaży w takiej perspektywie o 65,2 procent, co jest wynikiem słabszym od ubiegłotygodniowych 79,3 procent, a już istotnie słabszym od osiągniętego siedem tygodni temu (raport 43/2017) poziomu + 101,4 procent.  

Na razie jednak generalnie dobre wyniki sprzedaży w ostatnich tygodniach spowodowały, że dynamika sprzedaży czterotygodniowej nadal przewyższała jej poziom zeszłoroczny (+46,1 wobec +27,3 procent), ale dynamika skumulowana kształtuje się jeszcze poniżej wielkości sprzed roku (+31,91 wobec +32,19 procent).

Z ciekawszych kwestii można wymienić nadal relatywnie słaby poziom sprzedaży Grecji (minus 0,2 procent poniżej poziomu zeszłorocznego). Coraz lepiej sprzedaje się natomiast Bułgaria, której dynamika wzrostu zbliża się już do zeszłorocznej
21,8 wobec 26 procent przed rokiem.

Klasą dla siebie pozostaje natomiast Egipt ze wzrostem sprzedaży o ponad 120 procent (przed rokiem plus 7 procent) oraz Turcja. Wprawdzie raporty z MerlinX  nadal z jakiś względów nadal nie podają dynamiki wzrostu sprzedaży Turcji, ale z innych źródeł wynika, że wynosi ona w granicach plus 200-250 procent.

W tym roku na akcjach Rainbow można było dobrze zarobić

Bardzo dobre wyniki działalności za pierwsze trzy kwartały tego roku oraz bardzo dobra koniunktura w zorganizowanej turystyce wyjazdowej i jej dalsze korzystne perspektywy pozwoliły na wyraźny wzrost notowań naszego jedynego notowanego na giełdzie touroperatora. W okresie ostatniego roku cena akcji Rainbow (według stanu na miniony czwartek) wzrosła o 78 procent, a w okresie ostatnich pięciu lat wzrost ten wyniósł mocno imponujące plus 1048 procent. Warto też pamiętać, że organizator ten należy do spółek regularnie wypłacających dywidendę. Po uwzględnieniu tego faktu łączny zysk posiadacza akcji Rainbow wyniósł w okresie ostatniego roku nawet prawie 82 procent.

Perspektywy dla tej spółki w dalszych okresach również wypadają całkiem pomyślnie, tym bardziej, że działa w branży, w której szybki wzrost się jeszcze nie zakończył, a możliwości bardzo efektywnej ekspansji nadal pozostają w mocy.

Więcej w tych kwestiach oraz o bieżącej sytuacji w cenach wycieczek na sezon lato 2018 przedstawimy w najbliższym materiale tygodniowym już po świętach.


Zachęcamy do czytania naszych materiałów i opracowań.

Tekst oraz tabele i zestawienia zostały przygotowane w celach wyłącznie informacyjnych i nie stanowią analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 206 poz. 1715) oraz Ustawy z 29 lipca 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 183 poz.1538 z późn. zmianami).

Autorzy działali z należytą starannością i rzetelnością, nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania odbiorcy podjęte na podstawie niniejszego tekstu
, tabel i zestawień oraz za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.INDEKSY OPŁACALNOŚCI i ŚREDNIE CENY wyjazdów Last Minute do hoteli 3-gwiazdkowych, 4-gwiazdkowych i 5-gwiazdkowych:


Przykłady hoteli, których ceny LAST MINUTE najbardziej spadły w porównaniu z cenami z zeszłego roku na ten sam termin:

BRAK PRZYKŁADÓW SPEŁNIAJĄCYCH KRYTERIA


TUNEZJA: KONTYNENT I DJERBA:

BRAK PRZYKŁADÓW SPEŁNIAJĄCYCH KRYTERIA


TURCJA: RIWIERA i EGEJSKA:

BRAK PRZYKŁADÓW SPEŁNIAJĄCYCH KRYTERIA

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego