Aktualne Ceny Last Minute - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualne Ceny Last Minute

Klub Wczasopedia > Klub Wczasopedia
 

Informacja Branżowa firmy TravelDATA
dla uczestników Programu Transparentny Touroperator
oraz biur agencyjnych i osób zarejestrowanych na Wczasopedii


11.08.2017: Nadchodzi bardzo interesujący sezon w turystyce wyjazdowej Polaków…

Przedstawiamy pierwsze zestawienie cen wczesnych lastów dla wylotów w dniach 21-27 sierpnia 2017 roku. Pokazuje ono zmiany cen dla tego okresu pomiędzy czwartkowymi popołudniami 3 i 10 sierpnia.

Średnie ceny takich wyjazdów w ostatnim  tygodniu wzrosły o 57 złotych i może to być wzrost przed bardziej lastminutowym spadkiem, jakie są coraz częściej obserwowane w ostatnich tygodniach. Spośród najważniejszych kierunków najwyższy wzrost cen w ostatnim tygodniu wykazały Bułgaria i Wyspy Kanaryjskie
o średnio 258 i 196 złotych, bardziej umiarkowany Turcja i Egipt o 72 i 20 złotych, a spadek średnich cen zanotowano na kierunkach  greckich o 39 złotych.

Na wszystkich tych kierunkach zmiany cen w poszczególnych regionach i na wyspach były dość podobne do wymienionych średnich, a od „normy” odstawały Gran Canaria, Teneryfa i Turecka Riwiera, gdzie ceny rosły zdecydowanie mocniej - o 450, 350 i 188 złotych.

Na mniejszych kierunkach najbardziej wzrosły ceny wycieczek do Portugalii, na Maltę i do Tunezji - o 77, 74 i 57 złotych, w nieco mniejszym stopniu na Majorkę i na Cypr - o 41 i 29 złotych, a spadły średnie ceny lastów do Maroka
o 91 złotych.

W porównaniach rok do roku odnotowano lekki spadek cen wycieczek, który wyniósł średnio 40 złotych, co jest w pewnej mierze skutkiem relatywnie wysokich cen imprez przed rokiem, które wówczas były wyższe niż rok wcześniej o około 100 złotych. Zdecydowanie droższe niż przed rokiem są teraz kierunki tureckie
o średnio 774 złote, a w niewielkim stopniu Bułgaria o 20 złotych. Na pozostałych  dużych kierunkach ceny były niższe niż przed rokiem, a wśród nich najbardziej w relatywnie drogiej wówczas Grecji o 185 złotych, a w mniejszym stopniu w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich o 110 i 58 złotych.

Od „normy” zmian na poszczególnych kierunkach odbiegały wyspy Teneryfa i Zakinthos, które były tańsze o 450 i 423 złote niż przed rokiem oraz Turecka Riwiera, która była droższa o 932 złote.

Na pozostałych mniej istotnych kierunkach największe zniżki cen rok do roku prezentują obecnie Cypr, Malta i Majorka
o 269, 238 i 184 złote, mniejsze Maroko i Portugalia - o 136 i 80 złotych, a nieco wzrosły średnie ceny lastów do Tunezji o 27 złote.

Ceny w Ryanair nieco wyższe niż przed rokiem

W okresie pomiędzy 3 i 10 sierpnia w porównaniu do cen sprzed roku średnie ceny rejsów na głównych kierunkach turystycznych w tanich liniach Ryanair z wylotami w dniach 21- 27 sierpnia były umiarkowanie wyższe, a mianowicie o 5,0 procent lub o 64 złote, gdyż wzrosły z 1280 do 1344 złotych, przy czym na kierunkach kanaryjskich wzrost ten był zdecydowanie dynamiczniejszy
z 1393 do 1753 złotych, a zatem o 25,8 procent lub o 360 złotych, a na pozostałych kierunkach dużo łagodniejszy, gdyż ceny wzrosły tam  z 1226 do 1241 złotych, a więc o 1,2 procent lub o 15 złotych.

Raporty MerlinX mówią coraz mniej o bieżącej sprzedaży

Okazało się, że najnowszy raport z systemu MerlinX przekazany po trzytygodniowej przerwie zawiera już bardzo okrojony zestaw danych, a te które są, tylko w niewielkim stopniu dotyczą problematyki bieżącej sprzedaży wycieczek. Raport podaje wprawdzie ogólną dynamikę rezerwacji w systemie, ale należy pamiętać, że są to dane zbiorcze, które zawierają zarówno sprzedaż imprez jak i noclegów, które w tym sezonie odgrywają już dużo bardziej istotną rolę (wzrosty sprzedaży o kilkaset procent), co ma związek z uruchomieniem w ramach systemu funkcjonalnej platformy rezerwacji hoteli. Jej rosnąca popularność powoduje, że łączne wyniki rezerwacji coraz bardziej odrywają się od wyników rezerwacji samych wycieczek i coraz słabiej oddają koniunkturę w branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej.

Dane przedstawiane w rzeczonych raportach w przeszłości z reguły dość znacznie różniły się od realnych danych rynkowych, ale odchylenia były dość powtarzalne (tak jak przykładowo błędy wskazań termometru) i po ich zidentyfikowaniu można było je jednak wykorzystywać do oceny bieżącej koniunktury w branży.

Przykładowo w ostatnich miesiącach szacowaliśmy, że rzeczywista sprzedaż najważniejszych dla branży imprez lotniczych jest w rzeczywistości o około 6 procent wyższa niż podają to raporty i podejście takie jest teraz mniej więcej potwierdzane przez stopniowo napływające dane z innych źródeł. Ostatnio różnica ta wykazuje tendencję do stopniowego wzrostu w kierunku  8 i więcej procent, a wynika to stąd, że MerlinX w tej fazie sprzedaży (większa sprzedaż tańszych Bułgarii, Turcji i Egiptu), „widzi” coraz mniejszą część rynku, gdyż imprezy te relatywnie lepiej znajdują nabywców u touroperatorów sprzedających poza tym systemem.

Bułgaria nadal cieszy się sporym wzięciem, a Turcji brakuje

Z innych dostępnych statystyk wynika, że w minionym tygodniu nadal dużą relatywną popularnością wśród rezerwujących cieszyły się  Bułgaria, Albania i ostatnio ponownie Grecja. Egipt
jako kierunek nadal w dużym stopniu lastowy poprawia sprzedaż wyjazdów na sierpień, natomiast pozycja Turcji nieco spada z powodu niedostatecznej liczby ofert i wysokich cen, co jest odczuwalne zwłaszcza po wyczerpaniu się zwykle atrakcyjnych na tym kierunku ofert biura Itaka. Dotyczy to zwłaszcza Riwiery, która na dwa tygodnie przed wylotem często nie jest już w nim w ogóle dostępna.

Te zmienne trendy sprzedaży i spore w tym sezonie fluktuacje cen są charakterystyczne dla sezonów w którym następuje duży wzrost popytu, a programy czarterowe ustawione są pod popyt przyrastający mniej dynamicznie, a podobnie było w bardzo dobrym sezonie lato 2014.

Zmiany oraz przyczyny warto obserwować, bowiem mogą one wiele powiedzieć o kolejnym sezonie, który z powodu wielu niewiadomych (dochody gospodarstw, nastroje konsumenckie, polityka biznesowa tanich linii) jawi się jako nadzwyczaj interesujący.

Rozwinięcie tej i innych kwestii w naszym materiale tygodniowym w środę 17 sierpnia.  

Zachęcamy do czytania naszych materiałów i opracowań.


INDEKSY OPŁACALNOŚCI i ŚREDNIE CENY wyjazdów Last Minute do hoteli 3-gwiazdkowych, 4-gwiazdkowych i 5-gwiazdkowych:


Przykłady hoteli, których ceny LAST MINUTE najbardziej spadły w porównaniu z cenami z zeszłego roku na ten sam termin:


TUNEZJA: KONTYNENT I DJERBA:


TURCJA: RIWIERA i EGEJSKA:

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego