Wiadomości - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Analiza Cen Imprez Turystycznych - Wzrosty średnich cen lata i last minute, ale ceny niższe niż przed rokiem

Opublikowany przez TravelDATA w Artykuły własne · 24/3/2014 00:00:17
Tags: AnalizyWczasopediaTravelDATA

Po raz dziewiąty w tym roku Analizy Cen wyjazdów odnoszą się do sezonu letniego. Obejmują one okres szczytu sezonu wakacji definiowany  jako  01.08. 08.08. 2014r. W zestawieniach cen pozostają również wyjazdy w okresie dwóch pierwszych tygodni kwietnia, które są teraz wyjazdami last minute.

Analiza Cen wakacyjnego high season pokazuje, że w trzecim tygodniu marca średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży wykazała wzrost, ale tym razem niewielki, bo tylko o 5 złotych (poprzednio wzrosła o 10 złotych). Największe zwyżki wykazała Turecka Riviera o  50 złotych oraz Wyspy kanaryjskie o  30 złotych. Największe spadki cen zanotowano w Turcji Egejskiej i w Bułgarii - o  33 i 23 złote. Nadal obserwujemy zjawisko cyklicznych zmian  poziomów cenowych. Jeżeli jakieś biuro podnosi w danym tygodniu znacząco ceny to w następnym je opuszcza i odwrotnie.

Struktura cen na głównych kierunkach wakacyjnych wyjazdów jest podobna do zeszłorocznej. Najniższe średnie ceny we wszystkich kategoriach hoteli nadal spotkamy na Synaju, niemal równie atrakcyjne oferuje egipskie wybrzeże, a  nieco wyższe Bułgaria i Tunezja.

Średnie ceny wzrosły , ale na siedmiu głównych kierunkach są one po raz drugi niższe od ich zeszłorocznych poziomów, a różnica wynosi około 35 złotych (poprzednio były niższe jedynie o 15 złotych). Powodem są relatywnie wyższe marcowe wzrosty cen w ubiegłym roku. Tańsze są  Synaj  i Egipskie Wybrzeże  - o 125 i 105 złotych oraz Turecka Riviera
o 65 złotych. Inne kierunki są droższe: Tunezja o 10 złotych, Kreta i Bułgaria po około 15 złotych, a  Wyspy Kanaryjskie o około 20 złotych.

Ceny wzrosły, ale są już nieco niższe od ubiegłorocznych, a w szczególności są nadal znacząco niższe aniżeli  w okresie maj - czerwiec 2013 roku.  Wydaje się więc, że jest to bardzo dobry okres na zakupy, ponieważ ich poziomy ciągle są jeszcze atrakcyjne
informuje Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl i dodaje: średnia różnica dla głównych kierunków  wynosi 210 złotych (7  procent), przy czym najmniejsza jest ona w przypadku Bułgarii 110 złotych, a największa Wysp Kanaryjskich 340 złotych. Procentowo nadal największą różnicę notuje  Synaj - ceny niższe o ponad  10 procent, a najmniejszą Bułgaria ceny niższe o około 4,5 procenta.

Średnia cen last minute dla wyjazdów w okresie  31.03 13.04.2014 wzrosła w ostatnim tygodniu  o około 75 złotych. Najwyższe zwyżki cen lastów odnotowano w wyjazdach do Maroka o 235 złotych, a najmniejsze wystąpiły w przypadkach wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie oraz do Tunezji i na Synaj po około 40 złotych.

Marzec  wnosi duże zmiany do porównań rok do roku średnich cen w ofertach  touroperatorów, ponieważ na bieżące zmiany cen nakładają się  ich ubiegłoroczne zwyżki. Niższe ceny oferują obecnie Wezyr
o 160 złotych oraz Sun & Fun i Exim Tours o  80 i 30 złotych. Podobny do zeszłorocznego poziom średnich cen mają Neckermann i Best Reisen. Droższe są Rainbow Tours/BeeFree   o  35 złotych, wyraźniej Itaka i Grecos - odpowiednio po 45 i 80 złotych, a najwyższe  róznice  średnich cen wobec zeszłego roku, bo o 130 złotych ma biuro TUI. Szczególnym przypadkiem jest Alfa Star, gdzie średnie ceny spadły aż o 340 złotych, ale wynika to z faktu, że przed rokiem na wielu kierunkach były one nienaturalnie wysokie. W przypadku Wezyra sporo niższe ceny ofert mogą mieć związek z obniżką popytu ze strony Rosjan (w ramach OTI Holding).

Obserwowaną przez wiele tygodni dodatnią różnicę cen imprez wakacyjnych w porównaniu z okresem ubiegłorocznym zastąpiła ostatnio ujemna - wskazuje Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA  i komentuje:  Ponieważ złoty wykazuje kursy zbliżone do poziomów ubiegłorocznych, może to oznaczać, że  obecnie realizowane marże nie są już wyższe od osiąganych w zeszłym sezonie. Nie oznacza to jeszcze obniżenia zyskowności  biur podróży, ponieważ rozstrzygająca w tym względzie będzie równowaga popytu i podaży na rynku imprez turystycznych w okresie wakacyjnym.  



Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego