Wiadomości - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Długa droga do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

Opublikowany przez Filip Frydrykiewicz w Artykuły · 19/7/2014 08:27:42
Tags: Fundusz

- To jest realne, żeby ustawa o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym była uchwalona przed przyszłym sezonem letnim – mówi Turystyce.rp.pl wiceminister sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska

Projekt założeń do projektu ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym, przyjęty i rekomendowany rządowi w zeszłym tygodniu przez Komitet Stały Rady Ministrów, czeka na rozpatrzenie (
zobacz: "Turystyczny Fundusz Gwarancyjny opiekunem turysty"). Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu, znajdzie się prawdopodobnie w programie obrad jednego z najbliższych posiedzeń rządu.

Filip Frydrykiewicz, Turystyka.rp.pl: Co dalej będzie się działo z tym dokumentem i kiedy ustawa ujrzy światło dzienne?

Katarzyna Sobierajska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki: To jest jak zwykle najtrudniejsze pytanie, bo trudno precyzyjnie ten termin przewidzieć. Zbyt wiele zależy od zewnętrznych czynników. Na razie czekamy na decyzję Rady Ministrów. Później założenia zostaną przekazane do Rządowego Centrum Legislacyjnego, gdzie na ich podstawie zostanie napisany właściwy projekt. Ewentualnie RCL może zgodzić się, by ten projekt powstał w naszym resorcie.

Później konieczne są konsultacje społeczne ze wszystkimi zainteresowanymi przygotowywanym prawem organizacjami i instytucjami, konsultacje wewnątrz rządowe z innymi resortami, ponownie decyzja rządu i skierowanie projektu do Sejmu. My jako ministerstwo jesteśmy w każdym razie przygotowani, żeby jak najszybciej procedować nad tym projektem. Choć ścieżka legislacyjna jest długa, wiosna przyszłego roku jest realnym terminem na uchwalenie ustawy o funduszu.

Komitet Stały zastanawiał się w pewnym momencie, czy zamiast funduszu z osobowością prawną, nie wystarczy 16 rachunków, w każdym województwie po jednym, na których można by gromadzić pieniądze od touroperatorów. Co spowodowało odrzucenie tego rozwiązania?

O opinię w tej sprawie zostały poproszone Ministerstwo Administracji Cyfryzacji, jako to, które ma bliski kontakt z samorządami wojewódzkimi, i Ministerstwo Finansów. Po analizie okazało się jednak, że takie rozwiązanie nie znajduje podstaw prawnych.

Według projektu fundusz ma być instytucją, która nie tylko będzie gromadzić pieniądze, ale także kompleksowo zajmować się obsługiwaniem turystów poszkodowanych w wyniku upadku biura podróży. To fundusz ma organizować ich powrót z zagranicy, ale może też zapłacić za dokończenie przez turystów wypoczynku. Fundusz ma też zbierać wnioski od poszkodowanych z ich roszczeniami, a na koniec wypłacać im odszkodowania. Tak nakreślone zasady funkcjonowania funduszu przedstawiają o wiele spójniejszą i konsekwentną, niż na początku, jego wizję.

Od początku był pomysł, żeby, skoro już tworzymy instytucję, mającą zapewnić wyższy stopień bezpieczeństwa klientom biur podróży, wyposażyć ją w odpowiednie uprawnienia i odciążyć marszałków województw. Nie ma tu żadnego przełomu.

Projekt z września zeszłego roku nie uległ żadnym zasadniczym zmianom. Aktualizowaliśmy jedynie niektóre dane i uściśliliśmy kilka roboczych kwestii, jeśli chodzi o mechanizmy finansowe.

Polska Izba Turystyki postuluje, by drugi filar zabezpieczenia klientów biur podróży (fundusz) mógł z czasem zastąpić pierwszy filar, czyli najczęściej stosowane dzisiaj gwarancje ubezpieczeniowe. Opłacanie wysokich składek i zamrażanie depozytów, co jest warunkiem uzyskania gwarancji, jest bowiem niezwykle kosztowne dla biur podróży. Tymczasem prawdopodobnie fundusz, do którego będzie wpływało rocznie kilkanaście milionów złotych, szybko zgromadzi na koncie duże środki.

Nie jest wykluczone, że z czasem będzie można zmniejszyć obciążenia dla przedsiębiorców
...



Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego