Wiadomości - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Raś: Dość infantylizmu w sprawie funduszu turystycznego

Opublikowany przez turystyka.rp.pl w Trendy w turystyce · 13/10/2014 13:12:01
Tags: Trendy




Raś: Dość infantylizmu w sprawie funduszu turystycznego

W historii turystyki jeszcze tego nie było. Posłowie zwołują do Sejmu "turystyczny okrągły stół". Są zniecierpliwieni nieskutecznością rządu w sprawie zabezpieczenia klientów biur podróży na wypadek ich upadłości

To pomysł przewodniczącego sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki Ireneusza Rasia (PO). – Trzeba przerwać infantylną debatę w tej sprawie – mówił Raś w środę, podczas ostatniego posiedzenia komisji.

Wcześniej posłowie wysłuchali wyjaśnień przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz głosów przedstawicieli organizacji branżowych i ubezpieczeniowych.

Wymiana opinii była momentami emocjonująca.

Posłowie są wyraźnie zirytowani tym, że rząd odrzucił możliwość powołania Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego („Koniec Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego"). Przygotowanie założeń do projektu ustawy o TFG zajęło Ministerstwu Sportu i Turystyki dwa lata. Później jeszcze pół roku dokument leżał w Komitecie Stałym Rady Ministrów, tym „przedsionku rządu". Członkowie komitetu odnosili się do projektu sceptycznie. Najwięcej wątpliwości budziła kwestia planowanych kosztów utrzymania funduszu – 2,5 miliona złotych rocznie. Jednak po wyjaśnieniach i uzupełnieniach resortu, komitet ostatecznie rekomendował rządowi projekt do przyjęcia. Kiedy wydawało się, że sprawa nabierze wreszcie tempa, rząd zrezygnował w ogóle z pomysłu tworzenia funduszu.

Akurat kilka tygodni wcześniej ideę funduszu wsparła w dezyderacie do rządu sejmowa komisja („Posłowie apelują do rządu o fundusz turystyczny").

Rząd, odrzucając projekt funduszu, zlekceważył więc również opinię posłów.

W zamian zlecił trzem ministrom - turystyki, administracji i spraw zagranicznych - przygotowanie rozwiązania prawnego, które ściślej zobowiązywałoby marszałków województw i polskich konsulów za granicą do pomagania klientom biur podróży, znajdującym się za granicą, w momencie ogłoszenia niewypłacalności przez organizatora ich wypoczynku.

Ministerstwo pisze białą księgę


W środę posłowie wrócili do sprawy funduszu. Swojego rozczarowania nie krył inicjator dezyderatu do rządu Andrzej Gut-Mostowy (PO). – W dezyderacie podaliśmy trzy argumenty przemawiające za funduszem. Pierwszy - stuprocentowe zabezpieczenie finansowe powrotów turystów z zagranicy. Drugi – szybkie wypłacanie pieniędzy poszkodowanym klientom. Trzeci – zdjęcie z marszałków obowiązku sprowadzania turystów z zagranicy i oddanie tego profesjonalistom. Samorządy wojewódzkie były zdecydowanie za tym rozwiązaniem - przypomniał.

Przedstawiciele ministerstwa, wiceminister Bogusław Ulijasz (zastępował odpowiedzialną w resorcie za turystykę wiceminister Katarzynę Sobierajską) i dyrektor departamentu turystyki Maria Napiórkowska, oświadczyli, że wobec odrzucenia przez rząd projektu funduszu, postanowili skupić się na stworzeniu nowej ustawy o usługach turystycznych.

Ustawa już wcześniej była w planach, ministerstwo przesłało nawet do Kancelarii Premiera, do zaakceptowania, tzw. test regulacyjny, od którego zaczyna się cała droga legislacyjna każdej rządowej ustawy.

W nowej sytuacji urzędnicy postanowili jednak sporządzić „białą księgę, która będzie podstawą prac nad projektem nowej ustawy o usługach turystycznych".

- Otwieramy nowy rozdział prac które doprowadzą nas do nowej ustawy o usługach. Jest to absolutny priorytet w naszym resorcie. Jaki ten system [zabezpieczenia turystów] będzie całościowo, jakie rozwiązania w ustawie zostaną przewidziane – trudno teraz powiedzieć – tłumaczyła Napiórkowska.
..




Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego